Kek Yapmanın Püf Noktaları


Keklerimizi yapmadan önce onlar için birkaç plan yaparız aslında kafamızda. Görüntüsü güzel olsun, yumuşak bir kek olsun, şu kadar kabarsın vs. Aslında tüm bunların yanında kekin içerisindeki malzemelerin eşit dağılmasından tutun da üzerindeki süslerin rengini kaybetmemesine kadar püf noktalar vardır. İşte kek yaparken işinizi kolaylaştıracak püf noktalarından bir kaçı:


Herzaman hepimiz yapacağımız işin sonunu mükemmel görmek isteriz. Söz konusu yemek olunca insan daha da bir hassas oluyor. Mesela kekimizin kabarmaması veya lapa lapa olması bizim için yıkıcı bir sonuçtur. Bu yazımla da kekinizin içerisindeki malzemelerin eşit dağılmasından tutun da üzerindeki süslerin rengini kaybetmemesine kadar birkaç öneri sundum sizlere. İşte kek yaparken işinizi kolaylaştıracak püf noktalarından bir kaçı:

1.    Keki kaşıkla karıştırıyorsanız kaşığı süte batırmanız hamura yapışmaması için yeterlidir.

2.    Kekte kullanacağınız yumurtaları en az 1 saat önceden buzdolabından çıkarıp oda sıcaklığında olmasına dikkat edin bu sayede yumurtanın iyi çırpılmasını ve kekin daha iyi kabarmasını sağlayacaksınız.

3.    Eğer yumurta ve şekeri hep aynı yönde çırparsanız kekinizin daha iyi kabarmasını sağlarsınız.

4.    Kek içerisine ceviz, fındık, badem gibi kuruyemişler katacaksanız una bulayarak katın. Böylece kekin içerisinde eşit dağılımını sağlamış olursunuz.

5.    Elma, çilek, vişne, ayva, üzüm, kayısı vs. meyveleri katıyorsanız da 2 yemek kaşığı mısır unu katın. Bu sayede meyvelerin pişerken açığa çıkan suları kekin kıvamını bozmaz.

6.    Kekinizin kolayca kek kalıbından çıkmasını istiyorsanız, kek kalıbınızın içine hamurunuzu dökmeden önce, ortasındaki yuvarlak boşluğun etrafını alüminyum folyo ile kaplayın.

7.    Kekinizin çökmemesini istiyorsanız, hamuru kalıba döktükten sonra fırına koymadan 15-20 dakika dinlendirin.

8.    Pasta kekini daha düzgün kesmek için bıçak yerine ince ipi kekin etrafına gerip dikkatlice çekin.

9.    Kek ve pastalarınızı süslemek için kullanmış olduğunuz meyveleri limonlu suya batırıp kullanırsanız kararmalarını önlemiş olursunuz.

10.   Kekin kabarmasını engellememek için en az  40 dakika fırınınızın kapağını açmayın. 40 dakika sonra kekinize kuru bir bıçak yada kürdan batırarak kekinizin pişme süresini ayarlayın. Batırdığınız kürdan temiz çıkana kadar pişirmeye devam edin.

11.   Piştikten sonra kekinizin yumuşak olması için, üzerini havlu veya alüminyum folyo ile kaplamalısınız.

12.   Eğer keki eritilmiş çikolata ile süslemek isterseniz, erimiş çikolataya biraz da tereyağı katın bu sayede daha lezzetli ve yumuşak olur.

13.   Kabartma tozu ve unu harmanlayıp, bu karışımı hamura azar azar eklerseniz, kekiniz daha başarılı olur.