Kabak Tatlısı


Kendi suyuyla pişip lezzetlenen kabak tatlısı tariflerimize bir yenisini de Eymen hanım eklemiş. Bol ceviz ve kaymak ile tadına doyamıcağınız bu pratik lezzeti denemek isterseniz işte size tarifi..


Kabak Tatlısı en sade ve tabiri yerinde ise kendi yağında kavrulan bir tatlı. Onu pişirmek için su ya da tatlandırmak için şerbet gerekmiyor yani... Tamamen doğal fakat üzerine ceviz eklendiğinde daha da nefis bir tadı olan bir tatlı tarifidir. Bizimle bu nefis tatlı tarifini Eymen Hanım paylaşmış bende ona teşekkür ediyorum ve tarifine bir göz atalım diyorum :).

Malzemeler


•    2 kg. balkabağı
•    2,5 su bardağı toz şeker
•    1 su bardağı dövülmüş ceviz


Yapılışı


Kabağı ince ince dilimledikten sonra soyup çekirdeklerini çıkart. Yıkadıktan sonra 2-3 parmak genişliğinde dilediğin uzunlukta doğra. Büyük ve yayvan bir tencereye kabakları, aralarına şeker serperek kat kat diz. Bir gece ağzı kapalı olarak beklet. Bu bekleme sırasında kabak su salacağı için pişirirken ayrıca su koymaya gerek yok.

Geceden bekletilen kabak orta ateşte yumuşayana kadar pişirilir. Kabağın şerbetinin koyulaşması için bir sürede kapağı açık olarak pişirin. Soğuduktan sonra servis tabağına alınarak üzerine dövülmüş ceviz serpilerek servis edilir. Aynı şekilde fırında pişirerek de çok hoş bir tat elde edebilirsiniz.

Afiyet olsun.
Eymen BALCI