Kabak Tatlısı


Uzmanlar tarafından günümüz hastalığı Alzhemier’e karşı koruyucu olduğu söylenen balkabağının tatlısını sevenlerin sayısı çok olduğu kadar tarifini bilenlerinde sayısının o kadar fazla olduğunu düşünüyorum. Çünkü tarifi oldukça pratik… Peki bu nefis tatlıyı birde Nilgün Hanım’ın tarifiyle denemeye ne dersiniz?


Birçok kişi tarafından sevilen bu tatlının eminim ki bu pratik tarifide birçok kişi tarafından biliniyor. Peki bu nefis tatlıyı birde Nilgün Hasnımın bu tarifiyle denemeye ne dersiniz? Evet mi? İşte o zaman size tarifi...:)

Malzemeler


•    2 kg balkabağı
•    2,5 su bardağı toz şeker
•    1 su bardağı dövülmüş ceviz
•    Hindistan cevizi


Yapılışı


Kabağı kavun gibi ince ince dilimledikten sonra minik minik doğruyoruz. Büyük ve yayvan bir tencereye kabakları, aralarına şeker serperek kat kat diziyoruz. Bir gece ağzı kapalı olarak bekletiyoruz.

Bu bekleme sırasında kabak su salacağı için pişirirken ayrıca su koymaya gerek yok. Geceden bekletilen kabağı orta ateşte yumuşayana kadar pişiriyoruz.

Kabağın şerbetinin koyulaşması için bir sürede kapağı açık olarak pişiriyoruz. Soğuduktan sonra servis tabağına alarak üzerini istediğimiz gibi süsleyip servis ediyoruz. Buzdolabında bekletip soğutuyoruz ve servis ediyoruz.


Not: Buzdolabında soğuyan tatlı daha hafif oluyor. 

Afiyet olsun.
Nilgün ÇETİN