Kabak Tatlısı


Ülkemizin dört bir yanında yapılan ve sahip çıkılan; doğal, oldukça da lezzetli bir tatlı tarifidir Kabak Tatlısı. Yapımı kolay bu tatlının ilginç yönü su katılmadan kendi suyu ile pişiyor olması ve en lezzetli hali ise üzerine bol ceviz serpilerek tüketilmesidir. İşte Nigar Hanım da tam istediğimiz gibi bir tarif sunmuş bizlere...


Kendi suyu ile pişen oldukça doğal güzel bir ev tatlısı olan Kabak Tatlısı ülkemizin her bir yanında yapılıyor ve sanki sadece kendi mutfaklarına ait bir tatlıymış gibi sahip çıkılıyor. Bu kadar sevilen bir tatlının tarifi de bu kadar kolay olur mu demeyin. Özelikle de üzeri cevizle kaplandığında mükemmel bir tat ortaya çıkıyor. Bu kabın en ilginç yanı ise su katılmadan şerbetsiz yapılmasıdır. İşte Kabak Tatlısı sevenler, bilmeyen ve merak edenler için Nigar Hanım dan

Kabak Tatlısı tarifi:

Malzemeler


•    1 kg balkabağı
•    1,5 su bardağı toz şeker


Üzeri İçin:


•    Ceviz
•    Hindistan cevizi

Yapılışı


Öncelikle kabağı ince ince dilimliyoruz. Sonra soyup çekirdeklerini çıkartıyoruz. Yıkadıktan sonra 2-3 parmak kalınlığında küp küp doğruyoruz.

Geniş bir tepsiye kabakları aralarına şekeri serperek diziyoruz. Bir gece ağzı kapalı şekilde bekletiyoruz. (Bu bekleme sırasında kabak su salacağı için pişirirken ayrıca su koymaya gerek yok).

Geceden beklettiğimiz kabağı orta ateşte yumuşayana kadar pişiriyoruz. (Bir sürede kapağı açık olarak pişirmeye devam ediyoruz. Şerbetinin koyu olması için…) Piştikten sonra servis tabağına alıp üzerine ceviz, hindistancevizi serpip servis ediyoruz.

Afiyet olsun.
Nigar SARGIN