İrmik Helvası


İrmik Helvası sevmeyen yoktur sanırım. Normal un helvasına göre daha hafif oluyor. Hafif olduğu kadar lezzetli de. Ben İrmik Helvasını dondurma ile beraber yemeyi çok seviyorum. Farklı bir lezzet getiriyor dondurma İrmik Helvasına... Meryem Hanım da İrmik Helvasını sade yapıp mutfağından çıkan sıcak sıcak tatlı tarifini bizlere ulaştırdı. Ben de bu tarifi sizlere sunuyor ve afiyet olsun diyorum.


İrmik Helvasını, tahmin ettiğim kadarıyla, hepimiz seviyoruz. Fakat irmik tatlısının birden fazla çeşiti yapılmaktadır. Sevdiğimiz çeşitler farklı olabilir bu yüzden. Ben en çok sade olanını dondurma ile yemeyi seviyorum. Meryem Hanım da İrmik Helvasını sade yapıp, güzel tarifini bizlere kadar ulaştırdı ve kendisinden sonra bizim marifetli ellerimize bıraktı.

Malzemeler


•    ½ paket irmik
•    ½  paket kutu margarin


Şerbet İçin:


•    2 bardak şeker
•    2 bardak su
•    2 damla limon suyu


Yapılışı


2 bardak şekerle, 2 bardak suyu bir tencerede kaynatıyoruz. İsterseniz 2 damla limon suyu koyabilirsiniz. Margarini geniş bir tava içinde erimesine yakın irmiği koyup güzelce kavrulana kadar karıştırıyoruz. Kavrulan İrmiğin içine sıcak şerbeti döküp suyunu çekene kadar 2,3 tur karıştırıp, ocağı kapatıyoruz. Tavamızın kapağını kapatıp yarım saat dinlendirip servise sunuyoruz.

Afiyet olsun.
Meryem YILMAZ