Ev Salçası


Fahriye hanımın diyor ki: " Ben sizlerle kendi buluşum diyeceğim bir salça yapımını paylaşacağım .bu salçayı kahvaltıda yiyebileceğiniz gibi makarna yada kızarmış patatesle de tüketebilirsiniz. Afiyet olsun."

  • 5 Kilo domates
  • 2,5 Kilo yeşil biber
  • 2,5 Kilo kırmızı biber
  • Tuz

5 kilo domatese 2,5 kilo yeşil biber bir o kadar da kırmızı biberi alıyoruz.

Öncelikle biberleri temizleyip (biberlerin pullarını döktürdükten sonra pulların dibindeki etli kısmı da kullanıyoruz bu bölümleri çok lezzetli unutmayalım) kırmızı ve yeşil biberleri robotta çekip bir kenarda bırakıyoruz.

Domateslerin kabuklarını soyduktan sonra doğrayıp büyük bir tencere ya da derin tepside kaynamaya bırakalım. İyice sularını çekene kadar sık sık karıştıralım.

Daha sonra biberleri ilave edelim.

Onlarda iyice pişip sularını çekince blendırdan geçirelim.

Normal domates salçasından hafif daha sulu kıvamda olacak şekilde salçamızın tuzunu ayarlayalım ve sıcak sıcak kavanozlara boşaltalım. Kullanılmamış kapakları sıkıca kapayalım.

Derince bir tencerede üstlerine çıkacak kadar su koyup 10 ya da 15 dakika kaynatalım. Sudan çıkardığımız kavanozları ters çevirelim. 2 gün öyle bekletelim.

Daha sonra serince bir yerde kış aylarında tüketmek üzere saklayalım. Yemek için kavanozu açtığımızda kapaklı bir kaseye 3 yemek kaşığı salçaya 3 çay kaşığı kuru nane ve 3 ya da 4 kaşık (arzuya göre) zeytin yağını iyice karıştıralım bol vitaminli sağlıklı kahvaltılığımız hazır. Afiyet olsun