Deniz Börülcesi Salatası


Ekşi tatları sevenler için ideal bir tarif deniz börülcesi salatası. Turşusu, salatasıyla meze olarak restoranlarda yer almaktadır sizlerde evinizde deneyip kolaylıkla yapabilirisiniz. Ayrıca Deniz börülcesi; deniz kıyısına yakın yerlerde iyotlu topraklarda yetişen bir bitkidir. Guatır hastalığına iyi geldiği söyleniyor.

Malzemeler:

•    1 bağ deniz börülcesi
•    Yarım limon suyu
•    1-2 diş sarımsak
•    2 yemek kaşığı sızma zeytinyağı

Yapılışı:

1.    Bağ halinde satılan deniz börülcelerin, çamurlu olan kök kısımlarını kesip atın. Kalanları iyice yıkayın.
2.    Tencereye kaynamış su koyup, börülceleri içine ekleyin. 10-15 dakika kadar, börülceler yumuşayıncaya kadar haşlayın.
3.    Çok fazla haşlamamaya dikkat edin; biraz diri kalmaları daha iyi olacaktır. Haşladıktan sonra, hem soğumaları için, hem de yeşil renklerini kaybetmemeleri için çok soğuk sudan geçirin.
4.    Börülcenin içinde sert dallar olduğundan, yemek için bu sert dallardan ayırmanız gerekmektedir sert kısımlardan tutarak dal kısımlarından ayırın.
5.    Ayrı bir kasenin içinde zeytinyağı, limon ve ezilmiş sarımsak ilave edip karıştırın.

Afiyet Olsun.

Not: Neden tuz koymadığımızı merak ediyorsanız, deniz börülcesi tuzlu bir bitki olduğundan koymadım, arzu ederseniz bir miktar ekleyebilirsiniz.Tuzu kendinde olduğu için turşularında çok dayanıklı ve uzun ömürlü olur.


Kalori: 160
Hazırlama Süresi: 160 DK