Çörekotlu Mahlepli Ekmek


Alt rafta tencerelerimizin arkasında veya tezgahta bir köşede aylardır saklı kalmış olan ekmek makinelerimizi ortaya çıkarmanın şimdi tam zamanı. Mutfagınızda eşsiz mahlep ve çörekotu kokusuna dayanamayacaksınız.Çörekotlu, Mahlepli Ekmek tarifi için Esra hanıma teşekkür ediyoruz.


Ekmek yapma zamanı, dayanılmaz mahlep kokusu iştahınızı kabartacak...

MALZEMELER: Ekmek makinesinde yapılır. Aşağıdaki ölçüler ekmek makinesi için kullanılması gereken ölçü kaplarını içermektedir. 2 cup beyaz un 2 cup tam buğday unu ( çavdar unu, kepekli un, yedi tahıllı un, Ruşeymli un vb. olabilir) SÖKE UN kullanılırsa sonuç daha güzel oluyor. 300 ml süt 1 büyük kaşık sıvıyağ ( Ben tereyağ kullanıyorum. Pınar marka tek kullanımlık tereyağlarından bir minik paket yeterli oluyor) 1 büyük kaşık toz şeker 1,5 küçük kaşık tuz 1 küçük kaşık mahlep 1 büyük kaşık çörekotu 1,5 küçük kaşık instant kuru maya isteğe göre ceviz, fındık,zeytin, tarçın,ay çekirdeği vb. malzemeler de ilave edilebilir.

YAPILIŞI: Unumuzu eliyoruz ve ekmek makinesinin hamur karıştırma haznesine koyuyoruz. 300 ml sütümüzü de hazneye koyup makinemizin kapağını kapatıyoruz.Hamur yoğurma programında 20 dk. kadar makinemizi çalıştırıyoruz.Yoğrulan ve kıvama gelen hamurumuzu yaklaşık 30dk. kadar dinlenmeye bırakıyoruz.( Bu farklı bir yöntem ve sonuç mükemmel.) Ben akşam yatmadan önce 20 dk.makinede yoğurup, diğer malzemeleri de ekleyip sabah hazır olacak şekilde ayarlıyorum. Böylelikle hamur daha uzun süre dinleniyor. Dinlenen hamurun üzerine diğer malzemeleri de ekliyoruz.Programı ekmek çeşidine ve pişirme türüne göre seçerek makinemizi çalıştırıyoruz.

AFİYET OLSUN.
Esra Ürkmez