Baton Kek Kalıbında Patates Pastası

Baton Kek Kalıbında Patates Pastası nasıl yapılır? Baton Kek Kalıbında Patates Pastası tarifi için kullanılan malzemeler ve yapılışını Esma hanımın gönderdiği tarifte bulabilirsiniz. Altın günlerinde misafirlerinizi şaşırtmak isterseniz kesinlikle Kek Kalıbında Patates Pastası tarifini yapmalısınız.

  • 4 adet patates (Adeti kendinize göre azaltıp çogaltabilirsiniz.)
  • Yarım demet maydanoz
  • 3-4 adet havuç
  • 1 adet mor lahana
  • Limon
  • Tuz
  • Karabiber
  • Pul biber

Baton kek kalıbında patates pastasını yapmak için ilk başta patateslerimizi haşlayalım. Haşlanan patateslerimizi ezdiktem sonra farklı üç tane derin kaba eşit şekilde koyalım.
Havucumuzu ince ince rendeleyip orta ateşte ve az yağda kavuralım. Güzelce temizlediğimiz mor lahanamızı ufak ufak doğradıktan sonra ayrı bir tavada orta ateşte az yağda kavuralım. Birinci kabımıza temizleyip küçük küçük doğradığımız maydonozları ekleyip karıştıralım. İçerisine damak zevkinize göre tuz,limon, kara biber, pul biber ve diğer baharatları atıp tekrardan karıştırın.
İkinci kabımızda bulunan patateslerin üzerine güzelce kavurduğumuz havuçları ekledikten sonra arzu edilen ölçüde tuz ve baharatlar atılığ karıştırılır. Üçüncü ve son kabımıza da kavurduğumuz mor lahanayı ekledikten sonra istenlen ölçüde tuz ve baharatları katıp güzelce karıştıralım.
Artık 3 kabımızda istediğimiz lezzetler kek kalıbına girmek için hazır bekliyorlar. İstediğiniz kek kalıbımına (Ben baton kek kalıbını tercih ettim. Sizler istediğiniz kek kalıbını kullanabilirsiniz.) streç film yerleştirelim.
Streç film sayesinde pastamız kalıptan hem kolay çıkacak hem de kalıbımızı ters çevirdigimizde kalıbın şekline sahip güzel bir görüntü oluşacak. Kalıbımıza öncelikle birinci kabımızda olan maydanozlu karışımı ekleyin ardından sıkıca bastırın ki karışım kalıba tam otursun.
İkinci kabın içinde olan havuçlu karışımı kalıbın içine  ekleyelin ve onu da güzelce bastırın. Son kabımızdaki mor lahanamızı kalımın içine ekleyelim ve güzelce bastıralım. Kek kalıbını buzdolabında 2-3 saat dinlendirdikten sonra kalıbı büyük bir tabağa ters çevirip çıkartalım. Görüntü muhteşem değil mi?
                                                                                           
Afiyet olması dileğiyle. ♥


Hazırlama Süresi: 20 DK
Pişme Süresi: 60 DK
Kaç Kişilik: 8