Zeytinyağlı Enginar Tarifi


Misafirleriniz taze enginardan yapılmış bu yemeğe bayılacak.


Malzemeler

3 adet enginar

1 adet orta boy havuç

1 adet orta boy kuru soğan

4 çorba kaşığı zeytinyağı

4 çay kaşığı toz şeker

1 adet limon

Hazırlanışı

Enginarların saplarını kesiyoruz(sapları atmıyoruz). Çiçeklerinin uçlarını keskin bir bıçakla kesip düzlüyoruz. Koyu yeşil, sert-kart yapraklarını koparıp atıyoruz. Açık yeşil, taze-yumuşak yapraklarını sirkeli suya ıslatıyoruz. Çok küçük zar şeklindeki yaprakları ise atıyoruz.

Enginar göbeklerinin içindeki tüyleri bir kaşık ile temizliyoruz. Göbeklerin arka kısmını bıçak ile tıraşlayarak düzeltiyoruz. Hazırladığımız göbekleri suya ıslatıyoruz (göbekler kararacaktır bu önemli değil).

Enginar saplarının taze kısımlarının içindeki yuvarlak kısmı soyarak çıkarıyoruz ve göbekleri ısladığımız kaba koyuyoruz. Havucu ve saptan çıkardığımız kısmı ince ve kibrit şeklinde doğruyoruz.

Soğanı yemeklik doğruyoruz. Tencereye yağı koyup, soğanı ekliyoruz. Soğanları biraz sarartıyoruz. Havucu ve sapları ekleyip, kavuruyoruz.

Havuçlar yumuşadığında ısladığımız yaprakları yıkayıp, ekliyoruz. Yarım limon suyu koyuyoruz. Yapraklar diriliğini kaybedince şekeri ekliyoruz.

Biraz daha soteleyip suyunu veriyoruz. Az tuz atıp, kaynamaya bırakıyoruz.(Suyun ölçüsü, yaprakların üzerini geçecek kadardır.) Havuçlar-saplar yumuşadığında ısladığımız göbeklerin kararan kısımlarını tekrar kazıyoruz ve yıkıyoruz.

İçlerine biraz tuz sürüyoruz ve çukurlarına limon suyu koyup, tencereye pişmekte olan yaprakların arasına koyuyoruz. Göbekler yumuşayıp pişince yemeğimizi ateşten alıyoruz.

Afiyet olsun…