Sütlü Cevizli Kadayıf Tatlısı


Çıtır çıtır tel kadayıfların sütle yumuşadığı ve ceviz ile lezzetine lezzet kattığı bir tarif var şimdi sırada. Gamze hanımın ayrıntılarıyla paylaştığı bu tarif hem lezzetiyle hem pratikliğiyle favori tatlılarınız arasına girmeye aday bir lezzet bence..


Malzemeler

•    1 su bardağı süt
•    500 gr. kadayıf
•    250 gr. ceviz
•    130 gr. tereyağı


Şerbet İçin:


•    9 bardak su
•    7 bardak şeker
•    ½  limonun suyu


Yapılışı


Öncelikle kadayıfımızı akşamdan bir gazetenin üstüne elimizle tek tek açarak dağıtarak gazete kâğıdı boyunca yayıyoruz ve bir gece boyunca kuruması için üzerine gazete kâğıdı örterek bekletiyoruz. Bir sonraki gün yuvarlak bir tepsinin altını tereyağı ile yağlıyoruz ve üzerine kadayıfımızdan tepsimizin üstüne örtecek şekilde yayarak bir kat yapıyoruz.

Daha sonra katımızın üstüne her tarafa gelecek şekilde eşit olarak ufak ufak tereyağı parçalarımızı yerleştiriyoruz. Mesela bir kata 10 tane tereyağı parçası koyabiliriz. Fakat önemli olan tepsinin her tarafında tereyağı parçaları olmasıdır. Daha sonra cevizlerimizin yarısını kadayıfımız üstüne eşit miktarda serpiştiriyoruz ve sonra 2 çorba kaşığı kadar sütümüzü kadayıflarımız üstüne döküyoruz.

2. katta ise işlemler aynı şekilde olmak kaydıyla tekrarlıyoruz öncelikle kadayıfımızı yayıp, ufak ufak tereyağı parçalarımızı yayıyoruz, kalan cevizimizi eşit miktarda serpiştiriyoruz yine 2 çorba kaşığı sütümüzü kadayıflarımızın üstüne döküyoruz.

En üst katımıza da kalan kadayıflarla kapatıp yine 2 çorba kaşığı sütümüzü döküyoruz ama cevizlerimizi koymadan ve yine her yerine eşit parçalarla ufak tereyağlarımızı koyarak fırına veriyoruz. Yaklaşık 200 °C üzeri kızarana kadar kadayıfımızı pişiyoruz.

Şerbetinin hazırlanışı: Şerbeti yapacağımız tencereye soğuk suyumuzu koyu sonra şekerin tamamını boşaltın ve ısıtmadan soğuk suyun içinde karıştırarak bir kaşık yardımıyla tamamen eritin.

Şekerimiz erittikten sonra kaynatın. Kaynadıktan sonra yarım limon suyu koyarak bir taşım daha kaynatıp tenceremizin altını kapatın. Buradaki püf noktamız şerbetimizin ılık kadayıfın soğuk olmasıdır. İkisi de istenilen kıvama gelince şerbetimizi kadayıfımızın üstüne her tarafına gelecek şekilde dökün ve 3-4 saat şerbetin çekmesi için bekleyin sonra servis edin.

Afiyet olsun.
Gamze AKINCIOĞLU