Süt Reçeli Tarifi


Süt Reçeli Tarifi nasıl yapılır? Süt reçeli tarifi için gerekli malzemeler ve yapılışının detaylarını Esma hanımın gönderdiği tarifte bulabilirsiniz. Sizde kahvaltıda reçelden farklı bir tat arıyorsanız kesinlikle Süt reçelini denemelisiniz. Çocuklarınızında iştahlıca yiyeceği süt reçelini kek, kurabiyelerin süslemesinde de kullanabilirsiniz.

  • 1 lt hazır süt
  • 1 su bardağı toz şeker
  • Bir çay kaşığı ( silme ) kabartma tozu

Süt reçelini yapmak için sütü derin ve yapışmayan bir tencerenin içine döküyoruz. Daha sonra şekeri ilave ediyoruz. Orta ateşte dibi tutmaması için ara ara karıştırıyoruz. Kaynamaya başlayınca kabartma tozunu tencereye ekliyoruz.
Kabartma tozunu ekleyince süt aniden kabarabilir.( Bunun için mutlaka derin bir tencerenin kullanılması gerekiyor.) Hızla karıştırma işlemini yapınca normale dönüyor.Yaklaşık 40-45 dakika orta ateşte karıştırma işlemine devam ediyoruz.
Karışımı karıştırdıkça ve pişirdikçe rengi dönmeye ve kıvamı koyulaşmaya başlıyor. Kıvamı koyulaştığında da dikkat edin. Dibi tutmaması için hızla karıştırmaya devam edin.
Karışım boza kıvamına geldiğinde istenilen kıvama gelmiş oluyor ve ocağı kapatıyoruz. Cam bir kavanoza alıp sütlü reçelin soğumasını bekliyoruz. Soğuduktan sonra buzdolabında en az 2 saat dinlenmeye bırakıyoruz.
                                                                                                                  Afiyet olsun.


Hazırlama Süresi: 5 DK
Pişme Süresi: 45 DK
Kaç Kişilik: 4