Spaghetti Carbonara


İtalyan mutfağının ünlü yemeklerinden olan Spaghetti Carbonara’ı Türk damak tadına uygun hale getirip, pastırmayla denedik. İşte tarifimiz:

SPAGHETTİ CARBONARA (2 KİŞİLİK)

İtalyan mutfağının ünlü yemeklerinden olan Spaghetti Carbonara’ı Türk damak tadına uygun hale getirip, pastırmayla denedik.  İşte tarifimiz:

Malzemeler:

Yarım paket spaghetti makarna

2 yemek kaşığı zeytinyağı

100 gr salam veya pastırma

1 küçük soğan (çok küçük doğranmış)

 

2 yumurta sarısı

35 gr (2 yemek kaşığı kadar) parmesan peyniri

4 yemek kaşığı krema

Tuz, karabiber

1 küçük demet doğranmış maydanoz

Yapılışı:

Büyük bir tencereye su doldurup, içine bir çorba kaşığı tuz atarak kaynatınız. Kaynamış suya makarnaları ekleyip, tahta bir kaşıkla karıştırarak tümünün suyun altında kalmasını sağlayın. Zeytinyağın bir kaşığını ekleyip, 7-10 dakika kadar makarnaları pişirin. Ayrı bir kapta, bir kaşık zeytinyağı ile soğanı iyice öldürdükten sonra salam veya pastırmaları ekleyiniz. Başka bir karıştırma kabında ise, yumurta sarıları, krema ve rendelenmiş parmesan peynirini karıştırın. Pişen makarnaları, suyunu iyice süzdükten sonra pastırmaların olduğu kaba alalım. Pastırmalarla iyice karıştırdıktan sonra yumurta sosunu makarnaya ekleyip, makarnanın sıcaklığıyla yumurtaların pişmesini sağlamak için iyice karıştırıyoruz. Hazır olan makarnamızın üzerine maydanozlarımızı da ekleyip servis edebiliriz.

 

 Not:

1)    Parmesan peynirini yumurta sosuna eklemek yerine, makarna piştikten sonra üstüne de dökebilirsiniz.

2)   Soğan sevmeyenler, yalnızca pastırma veya salam kullanabilir.