Pepeçura


Pepeçura, ülkemizin Doğu Karadeniz bölgesine özgü nefis bir muhallebi tarifidir. Gerçek Pepeçura, sadece Doğu Karadenize özgü siyah ve hoş kokulu, kalın kabuklu üzümlerden yapılanlardır. Karadeniz’in çoğu tatlıları gibi bu tatlıda oldukça lezzetlidir. Bu tatlının tarifini şimdi ise Hatice Hanım paylaşmış. Hatice Hanım’ın ellerinden Pepeçura tarifi:


Doğu Karadenize özgü bir muhallebi olan Pepeçura, aslında Karadenize özgü siyah , güzel kokulu bir üzümden yapılmaktadır. Karadeniz e özgü diğer tatlılar gibi bu tatlı da oldukça lezzetlidir. Bu tarifimizi bu defa bizlerle Hatice Hanım paylaşmış. İşte tarifi:

Malzemeler


•    ½ kg kokulu siyah üzüm
•    1çay bardağı nişasta veya mısır unu
•    1 su bardağı toz şeker


Yapılışı


Siyah üzümü iyice yıkayalım. 5 su bardağı suyla birlikte bir tencerede kaynatalım. 1 su bardağı toz şeker ekleyip bir süre daha kaynatalım. Bir çatal yardımıyla üzümleri ezelim ve süzgeçten üzüm suyunu geçirelim. Yaklaşık 5 su bardağı kadar üzüm suyu elde edersiniz. Bunun 4 su bardağını tencereye alalım. Kalan 1 su bardağının içersine 1 çay bardağı nişastayla karıştırıp, pürüzsüz hale getirelim. Karışımı tenceredeki üzüm suyuna ilave edelim. Hızlı hızlı karıştırarak koyulaşıp, kaynayıncaya kadar pişirelim. Kâselere koyup buzdolabında soğuyup, katılaşınca, servis yapalım.

Afiyet olsun.
Hatice KARAKUŞ