Milföylü Armut Tatlısı


Mideyi kuvvetlendirip hazmı kolaylaştıran armut kap ve damar sağlığında da önemli besinlerden ve lezzetli olmasıyla da birçok kişinin vazgeçilmez meyvelerinden birisi… Birsel Hanım’ın paylaştığı dışı çıtır milföy hamuru ve içi yumuşacık lezzetli armutlarla dolu bu tarifte armutun en lezzetli hallerinden birisi..


Dışı çıtır çıtır milföy hamuru içi lezzetli yumuşak armutlarla dolu...Bahsettiğim Birsel Hanım ın bu nefis tarifi...

Malzemeler


•    1 adet armut
•    4 adet milföy hamuru
•    2 küçük parça çikolata
•    1 adet yumurta sarısı


Yapılışı


Armutlar soyularak diklemesine ikiye kesilir. Çekirdekleri çıkarılır ve kararmamaları için limonlu suda bekletilir. Armutlardan biri bir milföy hamuru üzerine yerleştirilir.

Armudun milföyle birleştiği noktadan bıçakla kesilerek armut şekilli bir boşluk yapılır. Ortadaki parça çıkarılır. Ortasında armut şeklinde boşluk olan hamur diğer kare milföy hamurunun üzerine yapıştırılır.

Armutların çekirdek yuvalarına çikolata yerleştirilir ve milföyün ortasındaki boşluğa ters olarak kapatılır. Armutların etrafında 2 cm. hamur kalacak şekilde kesilir. Fazla hamurlardan armutlara sap ve yaprak yapılır. Hamurların üzerine yumurta sarısı sürülüp fırında kızarıncaya kadar pişirilir. Fırında çıkınca pudra şekeri ve tarçın serpilerek servis yapılır. 

Afiyet olsun.
Birsel TÜRKMEN