KEŞKEK - Muğla Yemek Tarifleri


Keşkek, düğün, sünnet, askere uğurlama, şenlik, cenazeve mevlit gibi günlerde yapılan bir özel gün yemeğidir.

Düğünlerde, aşçıya bahşiş verilmeden keşkek kazanının kapağı bile açılmaz. Yörenin bu vazgeçilmez lezzeti, bazı esnaf lokantalarında haftanın belli günlerinde sunulan yemek seçenekleri arasına da girmiştir.

Malzemeler:

-1 kg keşkeklik buğday

-1 kg dana, oğlak ya da tavuk eti

-Tuz

-Su

Sos için:

-2-3 yemek kaşığı tereyağı ya da zeytinyağı

-1-2 yemek kaşığı toz kırmızı biber

-1-2 tatlı kaşığı karabiber

Yapılışı:

Keşkeklik buğday bir gün önceden ıslatılır. Ertesi günocağa alınan bir tencerede kaynayan sıcak suyun içineaktarılır, taneler görünmeyecek şekilde yumuşayana kadar kaynatılır. Keşkek bu şekilde sade piştikten sonra üzerine sos ekleyerek yapılabilmekle birlikte genelde içine haşlanmış, kemiklerinden sıyrılmış ve elde didilmiş olan etler ilave edilerek yapılır. 

Haşlanmış buğdaya etilave edildikten sonra tahta kaşık yardımıyla dövülerek (kigelenekte buna depme denir) ya da günümüzde mikserle karıştırılarak iyice özleşmesi sağlanır. Akışkan bir kıvamageldiği zaman da keşkek hazır demektir. Farklı bazı uygulamalar, tencerede önce tereyağı ve zeytinyağının kızdırılması sonra suyun ve buğdayın eklenmesi, etlerinde buğday ile birlikte pişirilmesi şeklindedir. 

Günümüzde hazır alınan keşkeklik buğday, eskiden güç gerektiren bir işolduğu için erkekler tarafından tokmakla dibekte dövülerek hazırlanır, sonra keşkek tahtası denilen, ucu dikdörtgen ve kalın, sapı uzun bir sopa ile eze eze pişirilirmiş. Keşkek,sıcak ikram edilir.

Servis ederken üzerine kızdırılmış tereyağı ile hazırlanan toz kırmızı biberli karışım gezdirilir.Toplu yemeklerde her sofraya verilir.