En Güzel Davet Sofraları Yarışıyor - 11


Yarışmacımız Yeşim Morkoyunın davet sofrası ve menusundeki tarifler için yarışmada başarılar diliyorum. Emeğinize Sağlık.

Yeşim Hanım'ın Menüsü:

1.    Sütlüce çorba
2.    Zeytinyağlı yaprak sarması
3.    Karnabahar kızartması
4.    Dört renkli patates salatası
5.    Hardal soslu patates salatası
6.    Brokoli salatası
7.    Rus salatası
8.    Havuçlu kereviz salatası
9.    Tuzda tavuk
10.  Dereotlu bezelyeli pirinç pilavı
11.  Peynirli sigara böreği
12.  Patatesli poaça
13.  Çilekli yaş pasta

1-Sütlüce çorba

yapılışı: 1 adet doğranmış soğan ve 1 adet havuç yağda öldürülür.
bir kasede 2 kaşık un 1 subardağı yoğurt 2-3 diş sarımsak ve 1 limon suyu iyice çırpılır.
çırpılan bu malzemelere azar azar su eklenerek kıvamı yumuşatılır ve yavaş yavaş soğanla havucun üzerine boşaltılır. kıvamını kendi zevkinize göre ayarlayabilirsiniz. yeteri kadar su ilavesi yapıldıktan sonra tuzuda atılır. 1 taşım kaynadıktan sonra üzerine kuru nane ilave edilip servis edilir.

2- Zeytinyağlı yaprak sarması

yapılışı:Kuru soğan sarımsak ve pirinç bol yağda kavrulurken doğranan domates yeşil biber maydonoz ilave edilir salçası kırmızı biber karabiber tuz kimyon ilave edilir nar ekşiside ilave edilip hafif suyu çektirilir.Altını kapattıktan sonra bol kuru nane ilave edilip dinlendirilir. Sarma içi soğuduktan sonra haşlanan asma yaprakları sarılır ve tencereye dizilir üzerine açılmamaları için bir tabak kapatılıp tabağın üstüne geçmeyecek şekilde su konur ve 1 saate yakın pişirilir.

3- karnabahar kızartması

yapılışı: Çiçeklerine ayrılan karnabaharlar çiçeklerine ayrıldıktan sonra bol su ile yıkanır ve az diri kalacak şekilde haşlanır. Bir kasede un yumurta tuz kırmızı biber ve biraz su ilavesiyle cıvık bir hamur hazırlanır haşlanan karnabaharlar bu hamura bulanıp kızartılır.

4 - dört renkli patates salatası

yapılışı: 1 kilo patates iyice haşlanır. Haşlanan patatesleri mutfak robotuna koyup püre yapıyoruz içine biraz zeytinyağ biraz limon karabiber ve tuz ilave ediyoruz.Bu püreyi 4 e ayırıyoruz. derin büyük bir kasemizin içine streç folyo döşüyoruz ilk katı sade olarak bastırarak kasemize boşaltıyoruz.

2. katı için patates püremize kara lahanayı robotta kıyıp karıştırıyoruz bunuda kasemize boşaltıyoruz.
3. kat için maydonoz taze soğan ve taze naneyi robotta kıyıyoruz ve püremize karıştırıp kaseye boşaltıyoruz.
4. katta havucumuzu robottan çekip püremize karıştırıyoruz ve oda kasedeki yerini aldıktan sonra servis yapacağımız düz yuvarlak tabağa ters çeviriyoruz üzerini dilediğiniz şekilde süsleyebilirsiniz.

5- hardal soslu patates salatası

yapılışı: 4-5 adet patatesi haşlıyoruz. normal patates salatasına doğradığımız gibi doğruyoruz. Üzerine kornişon turşumuzuda halka halka doğruyoruz. Robotta 1 büyük kase yoğurt, 2-3 kaşık mayonez, 1 yemek kaşığı hardal ve 2-3 diş sarımsağı iyice karıştırıyoruz tuzunu karabiberini ilave edip patateslerin üzerine ilave edip iyice karıştırıyoruz. servis edeceğimiz kaba düzgünce yerleştirdikten sonra üzerini evde kolaylıkla hazırlayabileceğiniz kara lahana turşusuyla vede maydonozla süslüyoruz.

6-brokoli salatası

yapılışı:Çiçeklerine ayrılıp yıkanan brokolileri haşlıyoruz zeytin yağ limon ve sarımsakla hazırladığımız sosu üzerine döküyoruz. Kırmızı biber serptikten sonra servis edebiliriz. Not: Nar ekşiside çok yakışıyor.

7- rus salatası

yapılışı : Patates ve havucu küp küp doğrayıp haşlıyoruz bezelye konservesini kullanabiliriz. Ama bol suyla yıkamamız gerek. Bütün bu malzemelere bol mayonez ilave edip servis yapıyoruz.

8-havuçlu kereviz salatası

yapılışı: Havuç ve kereviz rendelenip bol yağda kavrulur.Onlar kavrulurken sarımsaklı yoğurt hazırlanır kavrulan malzeme soğuduktan sonra yoğurtla karıştırılır. İçine bir avuç kadar iri çekilmiş ceviz ilave edilip servis yapılır.

9- tuzda tavuk

yapılışı: Bir bütün tavuk iyice yıkanır. Fırına gönderebileceğiniz derinlikte büyük bir tepsiye aşağı yukarı 8 kilo kaya tuzu gidiyo birazını tepsinin tabanına döküyoruz tavuğu ortaya yerleştiriyoruz kalan tuzla tavuğu iyice kapatıyoruz, elimizi arada hafif ıslatarak tuzların birbirine yapışmasını sağlıyoruz ve fırına gönderiyoruz 2,5 saatte pişiyor. Fırından geldikten sonra tuzları kırıp tavuğu çıkarıyoruz.

10- dere otlu bezelyeli prinç pilavı

yapılışı:1' e 2 ölçüsünden yola çıkarak pilavımızı pişiriyoruz. Altını kapattıktan sonra konserve bezelyyemizi ve dereotumuzu ilave edip tuzda tavukla beraber servis ediyoruz.

11-peynirli sigara böreği

yapılışı: Lor peynire kaşar rendeleyip içine yumurta akı biraz sıvıyağ katıyoruz tuz kırmızı biber ilave edip yufkalarımızı sarıyoruz ve yağda kızartıp servis ediyoruz.