Çikolata Nasıl Eritilir?


Çoğu zaman tariflerimizde kullanacağımız çikolataları pürüzsüz bir şekilde eritmemiz gerekebilir. Fakat kimi zaman yaptığımız ufak yanlışlar yüzünden çikolatamız bozulup bu basit iş bile içinden çıkılmaz bir hal alabilir. İşte çikolatayı en sağlıklı ve temiz biçimde eritmek için hatırlamamız gereken birkaç öneri..


Çikolatalarımızı tariflerimizde kullanmak için eritirken kimi zaman yaptığımız ufak yanlışlar yüzünden çikolatamız bozulup istediğimiz gibi sonuç vermiyor. Çikolataları daha çabuk ve doğru şekilde eritmek için işte uygulamamız gereken bir kaç küçük kural..

Çikolatayı en doğru şekilde eritmek istiyorsanız uygulamanız gereken birkaç püf nokta bulunmaktadır. Bunlardan en önemlileri, başta elleriniz dahil olmak üzere çikolatayı eriteceğiniz tüm malzemenin kuru olmasına dikkat etmelisiniz ve Çikolatayı eritmek için kesinlikle direk ateş üzerinde eritmeye çalışmamalısınız.

Mikrodalgada Eritme Yöntemi


Çikolataları öncelikle parçalara ayırmanız gerekmektedir. Isıya dayanıklı herhangi bir tabak ile birlikte orta dereceye ayarlı mikrodalgada 15-20 sn. ısıtmalı ve Mikro dalgadan çıkarınca da 1-2 dk. bekletmelisiniz

Benmari Usulü Eritme Yöntemi


Mikrodalga fırında eritme yönteminden daha fazla zaman alacak bir çikolata eritme yöntemidir. Fakat daha sağlıklı ve güzel bir yöntemdir. Herhangi bir sos tenceresine bir miktar su ekleyerek tencereyi ateşe koyun ve kaynatın. Çikolatayı başka bir kaba koyup, bu kabı kaynayan su dolu tencerenin üzerine koyun. (Çikolatanın içinde bulunduğu kabın alt kısımı kaynar suya temas etmemeli, çikolata suyun buharıyla erimelidir.) Çikolata tamamen eriyinceye kadar arada sırada karıştırın ve tamamen eridiğinde su dolu kabın üzerinden alıp, çikolata ılınınana kadar üzerini kağıt havlu ile kapatın.