Ayva Reçeli


Ayva Reçeli Tarifi nasıl yapılır? Ayva Reçeli tarifi için kullanılan malzemeler ile Ayva Reçeli yapılışını İsmi hanımın gönderdiği tarifte bulabilirsiniz. En sağlıklı meyvelerin içinde olan ayva aynı zamanda reçel olarak da oldukça başarılı! Sizi kahvaltılarınızın baş tacı olacak Ayva Reçeli tarifi ile baş başa bırakıyoruz. Bu leziz Ayva Reçeli sıcacık ekmeklere sürülmeyi bekliyor.

  • 3 adet ayva
  • 1.5 su bardağı şeker
  • yarım limon
  • 4 adet karanfil


Kahvaltıların sultanı ayva reçeli, hem görüntüsü hem de lezzetli tadıyla hepimizin kalbine girmiş durumda! İçeriğinde A, B1, B2, C vitamini gibi çok sayıda vitamin bulunan ayva, aynı zamanda ishale de iyi gelir, ağız kokusunu giderir. 

Bu kadar yararı olan sağlıklı bir kış meyvesinden tabi ki reçel yapamamak olmaz! Reçelin yanında kaymakla birlikte iyi giden ayva tatlısı ise bizim bir diğer favorimiz! O zaman zaman kaybetmeden hemen ayva reçeli yapılışına geçelim mi? 

Ayva Reçeli tarifine başlarken ilk olarak, ayvaları temizliyoruz ve doğruyoruz. Tencerenin içine atıp çekirdekleri ile birlikte haşlıyoruz. Haşladığımız ayvaların içine karanfil ve şeker ilave ediyoruz. 10 

dakika kaynattıktan sonra içine yarım limonu sıkarak 2 dakika daha kaynatalım. Soğumasını bekliyoruz.

Soğuduktan sonra bir kaba ya da kavanoza alıyoruz. Kavanozu ters çevirerek 1 gün boyunca bekletiyoruz. Beklettikten sonra arzu ettiğiniz zaman tüketilebilirsiniz.
Afiyet olsun