Yoğurdu da Ekmeği de Yapılabilen En Muhteşem Geleneğimiz: Nohut Mayası

Belki de ilk kez duyacağınız nohut mayası ile yapılan harika ekmek ve yoğurt tariflerini ve yoğurt mayası ile ilgili bilinmeyen bilgileri sizin için galerimizde derledik.

1- Yoğurdu da Ekmeği de Yapılabilen En Muhteşem Geleneğimiz: Nohut Mayası

1- Yoğurdu da Ekmeği de Yapılabilen En Muhteşem Geleneğimiz: Nohut Mayası

Nohut mayası; nohut, su ve buğday unuyla elde edilen, bu malzemelerin yeterli sıcaklıklarda fermantasyondan geçmesiyle oluşan bir tür maya çeşidi.


2- Tatlı maya da deniyor: Nohut mayası nedir?

2- Tatlı maya da deniyor: Nohut mayası nedir?

Nohut mayası, ekşi mayaya göre daha az dayansa da tadı ondan daha tatlı ve kokusu da daha değişik. Bu yüzden ona kimi zaman ''tatlı maya'' deniyor.
Peksimet yapmaktan Antep yöresine ait yiyeceklerden kahkeye, ekmek yapımından yoğurda dek pek çok değişik şeyde maya olarak kullanılmakta. Rengi hafif sarımtrak bir renkte, kokusu ise farklı olan bu mayanın tadı tatlıya çalıyor.


3- Nohut mayası nasıl yapılır?

3- Nohut mayası nasıl yapılır?

Malzemeler:
* 1 çay bardağı nohut
* 3-4 yemek kaşığı organik tam buğday unu
* 1 su bardağı ılık su
* 1/2 çay kaşığı tuz
* 1 tane temiz cam kavanoz
Nasıl Yapılır:
Nohutları plastik olmayacak, temizlediğiniz bir havana alıp dikkatli bir şekilde hafif iri kalacak biçimde dövün. Nohutların dağılmamasını önlemek için blenderdan geçirebilirsiniz veya bir bezin içine alıp havanın sapıyla hafif şekilde dövebilirsiniz.
Kırdığınız nohutları bir kavanozun içine alın. Üstüne unu atın ve henüz kaynamayan sıcaklıktaki suyu ilave edin. Tuzunu da atıp bir kaşık ile içinde un topakları kalmayana dek iyice karıştırın. Suyu eksik kaldığı takdirde su ekleyin. Su, un ve nohut karışımının 3-4 parmak üstünde olacak biçimde ilave edilir.


4-

4-

Karıştırdıktan sonra ağzını kapatıp, sonrasında evin sıcak bir yerinde saklayın. Şayet yazın yapıyorsanız taşma riskine karşı altına bir tabak koyun, kışın yapıyorsanız evin en sıcak köşesini arayıp bulun veya kalorifer, soba, fırın gibi yerlerin yakınlarında tutun. Mayanın olması için ideal sıcaklık 38-42 derece aralığındadır.
12 saat sonra gereken sıcaklık sağlandığı zaman mayanızda hareketlenmeler başlar. Yine el yakmayacak sıcaklıkta 3/4 çay bardağı kadar suyu ekleyip dinlendirin. Ertesi sabah mayanızda köpükler ve ekşi, keskin bir koku alacaksınız. Nohutları bir tülbent ile süzüp, üstündeki koyu kıvamlı köpüğü kullanıp ekmek veya yoğurt yapımına geçebilirsiniz.


5- Nohut mayasından ekmek nasıl yapılır?

5- Nohut mayasından ekmek nasıl yapılır?

Öncelikle bir ön maya hazırlamak gerekiyor. Yaptığımız nohut mayasını 1/2 su bardağı ılık su ve 1/2 su bardağı organik tam buğday unu ile karıştırıpi üzerini streç film ile kapatıp 2-3 saat süresince mayalanmaya bırakın. Şayet ufak bir ekmek yapacaksanız bu işlemi yapmadan ekmek yapmaya başlayabilirsiniz. 2-3 saat mayalanmamanın sonucunda şimdi ekmek yapımına geçebiliriz.
İlk olarak beyaz undan bir ekmek hazırlıyoruz. Yaklaşık 500 gram una, hazırladığınız nohut mayasını ekleyin ve karıştırıp bir hamur yapın. Hamuru yoğurur, yoğurmanın ortasında tuz ekleyin. Bu arada kıvamına bağlı olarak ılık su da eklemeniz mümkün. Yoğurmadan sonra ele yapışmayan klasik bir ekmek hamurunuz olacak.


6-

6-

Sonrasında bu hamuru, ekmeği pişirmek istediğiniz kabın veya tepsinin içine aktarın. Kabı bol bol yağlayın. Ekmeğinize kabın içindeyken şekil verin. Oda sıcaklığında üstüne nemli bir bez koyup yaklaşık 1-2 saat süresince mayalayın. Bu mayalanma zamanı havanın sıcaklığına ya da soğukluğuna göre uzayıp kısalabilir. Mayalandırma kabının 4-5 parmak yukarısına geldiğinde ekmeğiniz mayalanmış ve pişmeye hazır duruma gelmiştir. .
Baştan ısıttığınız 180 derecelik fırında 40 dakika veya 1 saat aralığında pişirin. Bu süre fırınınızın becerisine göre değir. Çıkarıp oda sıcaklığında dinlendirip sonrasında afiyetle yiyebilirsiniz.


7- En sağlıklı yöntemlerden: Nohut mayasıyla yoğurt nasıl yapılır?

7- En sağlıklı yöntemlerden: Nohut mayasıyla yoğurt nasıl yapılır?

Yukarıdaki nohut mayasının nohutlarını süzün. Nohutlar süzüldüğü zaman elinizde saf nohut mayası kalacak. Bu mayayı kaynatıp, sonrasında pastörize ederek oda sıcaklığında dinlenmeye bıraktığınız, mayalanma ısısına gelen sütün içine atın. Yukarıda verilen ölçülerle 1-1,5 litre arasında yoğurt mayalabilirsiniz.
Karıştırdıktan sonra cam kavanozlara koyun ve kapaklarını kapatın. Çevresini iyice sarın ve oda sıcaklığında mayalanmaya bırakın. 4-5 saatten sonra (süre oda sıcaklığına bağlı olarak değişebilir) yoğurtlar hazır duruma geliyor. İlk yaptığınız yoğurttan birkaç kaşık kenara maya olarak muhakkak ayırmayı ihmal etmeyin. Nohut mayasının sağlığa da pek çok yararı bulunuyor. B vitamini bakımından oldukça zengin ve uzun süre tokluk hissi verme özelliğine sahiptir.