Yatağa Karbonat Döküp Olacakları Seyredin!

Karbonatın ne kadar becerikli bir yardımcı olduğunun bir göstergesi daha karşınızda! İşte mucize gibi bir yöntem. Yatağınıza bir miktar karbonat döküp olanları seyredin.. Bakın neler olacak. Ayrıntılar haberimizde!

1- Yatağa Karbonat Döküp Olacakları Seyredin!

1- Yatağa Karbonat Döküp Olacakları Seyredin!

Ev temizliğinde kimyasal içeren temizlik maddeleri evimizi temizlerken sağlığımıza da zarar veriyor. İşte bu kimyasallar yerine kullanabileceğiniz şahane bir temizlik maddesi


2- Koltuklar ve halılar için

2- Koltuklar ve halılar için

Karışım kabaracağı için büyükçe bir kasenin içine 1 çorba kaşığı karbonat ve 1 çorba kaşığı toz deterjan dökün. Ardından 1 bardak ılık su koyarak 4-5 yemek kaşığı sirke ekleyin. Önce halı ve koltuklarınızı süpürün, sonra da bu karışımı sprey kutusuna boşaltıp koltuk ve halılarınıza püskürtüp biraz ovun. Temizlendiğini görene kadar işlemi baştan yapın.


3- Yataklar için

3- Yataklar için

Yatağınızı öncelikle süpürün ve görseldeki gibi süzgeçle eleyerek 1 paket karbonat dökün. Güzel kokması için 1-2 damla hoş esans yağları da ekleyebilirsiniz. Bu işlem, yatağınızı kir, ter, ölü deriler ve hoş olmayan kokulardan arındırır. 1-2 saat boyunca bu şekilde tuttuktan sonra iyice süpürün.


4- Mutfakları temizlemek için

4- Mutfakları temizlemek için

Nemli bir beze ya da bir bulaşık süngerine atacağınız bir miktar karbonatla mutfağınızın her yerini mis gibi yapabilirsiniz. Cam dolaplar, makinelerin kontrol düğmeleri, kesme tahtaları, fırın ve mikrodalga, ocaktaki yağ lekelerini, buzdolabının içini, buzluğu, tava ve tencereleri, çay kahve lekelerini, hatta meyve ve sebzedeki tarım ilaçlarını temizler ve arındırır. Yani karbonat her derde deva!


5- Yemek pişirirken;

5- Yemek pişirirken;

Karbonatı, hamur işlerinin yanı sıra başka şeylerde de kullanabilirsiniz. Patatesin yumuşak olması için, karnabaharın kokusunu gidermek için, portakal suyunun asit düzeyini düzenlemek için, kırmızı eti ve tavuğu yumuşatmak için ve sütün kesilmesini önlemek için gönül rahatlığı ile karbonat kullanabilirsiniz.
Karbonatın diğer işlevleri:
Böcek öldürücü ve mantar önleyicidir, karıncaları uzaklaştırmak için pudra şekeri ile karıştırıp kullanabilirsiniz. Bunun yanı sıra acil durumlarda da yangın söndürücü olarak kullanılabilir.