Yağlaş'tan Pancar Sarmasına Görünce Mideleri Bayram Ettiren 10 Nefis Giresun Yemeği

Karadeniz'in en güzel şehirlerinden biri olan Giresun'un parmakları yedirtecek kadar güzel yemeklerini sizin için galerimizde paylaşıyoruz. Sizin bunların içinde pişirdikleriniz var mı?

İşte birbirinden nefis yöresel Giresun yemekleri...


1. Fasulye diblesi

1. Fasulye diblesi

Karadeniz Bölgesi’nde oldukça fazla yetiştirilmekte olan taze fasulye ile yapılmış pek çok yemekten biri olan fasulye diblesi çok lezzetli bir yemektir.


2. Pancar çorbası

2. Pancar çorbası

Bu pancar çorbası, aslına bakılırsa pancardan değil karalahanadan yapılıyor ve iddia ediyoruz ki bu çorba şimdiye kadar içtiğiniz en lezzetli çorbalardan bir tanesi...


3. Fasulye turşusu

3. Fasulye turşusu

Fasulye turşusu, soğan ve salçayla beraber kavrularak kahvaltılarda bol miktarda yenir. Bu turşuya kısaca turşu kavurması da deniyor.


4. Sırgan yalaşı veya ısırgan çorbası

4. Sırgan yalaşı veya ısırgan çorbası

Asıl malzemesi ısırgan otu olan bu çorba içine atılan mısır unuyla terbiye edilmek suretiyle yapılıyor. Kimi yerlerde üzerinde gezdirilen sulandırılmış süzme yoğurtla servis ediliyor, kimi yerlerde de eritilmiş tereyağıyla beraber servis ediliyor.


5. Hamsi pilavı

5. Hamsi pilavı

Giresun yöresinin belki de yapılması en zor yemeği! Bayağı bir uğraş isteyen hamsi pilavı yedikten sonra bir tabakla yetinmeniz epey zor.


6. Mısır ekmeği

6. Mısır ekmeği

Mısır ekmeğinin yapılışı normal ekmeğe benziyor ancak mısır ekmeği mayasız pişirildiği için farklı. Mısır ekmeğini sade ya da Giresun çevresindeki gibi yoğurdun içine ufalayıp yiyebilirsiniz.


7. Fındıklı yufka tatlısı

7. Fındıklı yufka tatlısı

Fındığın memleketinde fındıksız tatlı da zor bulunur. Bu yufka tatlısı, tavada kızartılmış fındıklı böreğin üzerine dökülen ılık şerbetle yapılıyor.


8. Mısır unu helvası

8. Mısır unu helvası

Hazırlanış olarak öteki helvalara benzeyen bu Karadeniz tatlısını ötekilerden ayıran şey ise, tabi ki içinde fındık bakımından zengin olması.


9. Pancar sarması

9. Pancar sarması

Sert pancar yaprakları yumuşamaları için 1-2 dakika süresince kaynatıldıktan sonra, etli ya da etsiz içle sarma olarak sarabilirsiniz.