Uzmanların Sizden Sakladıkları Bu 30+ Araba Tüyosu Hayatınızı Değiştirecek

Bir araba sahibi olmak size müthiş bir özgürlük tanır ama aynı zamanda pahalı da birşeydir. Bir arabanız varsa benzine, arabanın bakımına para harcamanız gerektiğini biliyorsunuzdur ve başlangıçta o arabayı garajınıza sokabilmek için ödediğiniz paradan bahsetmiyoruz biie. Ama görünüşe göre araba uzmanları da yalnızca zorlukla kazandığımız paramızın bir kısmını alabilmek için bizden birkaç tüyo ve sır saklıyorlarmış. 

Neyse ki bu yazıda sizlere bu sırlardan 30+ tanesini sunuyoruz bu şekilde gelecek sefere arabanızdan başka birşeylere para harcayabilirsiniz.


Uzaktan kumandalı araba anahtarının mesafesini uzatabilmenin bir yolu var

Uzaktan kumandalı araba anahtarının mesafesini uzatabilmenin bir yolu var

Biraz şüphe uyandırıcı tınlıyor olsa da bu tüyo gerçekten de işe yarıyor. Birçok araba anahtarsız uzaktan kumanda kullanıyor ancak bu uzaktan kumandalar yalnızca belirli bir mesafeden çalışıyorlar. Gelecek sefer arabanızı açmaya çalışıyorken ama bu mesafenin dışındaysanız kumandayı tam çenenize yerleştirerek bir kez daha deneyin. Kulağa saçma geliyor olabilir ancak çeneniz bir şekilde kumandanın mesafesini genişletiyor. Beyin dalgalarının mesafeyi genişletebildiği söyleniyor ancak bunun bilimsel olarak kanıtlanıp kanıtlanmadığını bilmiyoruz. Yine de bu tüyo bir denemeye değer!


Lastiklerinizin durumunu merak ediyorsanız bir bozuk para kullanın

Lastiklerinizin durumunu merak ediyorsanız bir bozuk para kullanın

Konu arabanızın bakımı olunca lastiklerinizi kontrol etmek de son derece önem taşıyor. Lastiklerin durumları zaman geçtikçe kötüleşir ve ne zaman yeni lastikler almanız gerektiğini bilmeniz gerekiyor. Bu minik test size yeni lastiklere ihtiyacınız olup olmadığını gösterecek. Lastiklerinizin kondisyonunu öğrenmek için profil derinliğini bilmeniz gerekiyor. Bir bozuk para alıp bunu lastiğinize batırdığınızda bozuk parayı kaplayan lastik kısım size yeni lastikler almanız gerekip gerekmediğini gösteriyor. Eğer bozuk parayı kaplayan lastik yoksa kesinlikle yeni lastiklere ihtiyacınız var demek.


Bir pompa yardımıyla arabanızda oluşan göçükleri düzeltebilirsiniz

Bir pompa yardımıyla arabanızda oluşan göçükleri düzeltebilirsiniz

Dikkatli bir sürücü olsanız bile arabanızda zaman zaman göçükler oluşabilir. Aslında göçükler, çizikler ve minik deformasyonlar aracınızın doğal eskime sürecinin parçaları. Arabanızda bir göçük varsa ancak parasızsanız ve arabanızı tamirhaneye götürmek istemiyorsanız, pompanız sizin en iyi arkadaşınız. Yapmanız gereken tek şey pompayı göçüğün tam ortasına yerleştirmek. Sonrasında ise göçüğün düzelmesi için tüm kuvvetinizle pompayı kendinize doğru çekmeniz gerekiyor. Bunu sonuçtan memnun olana kadar tekrar tekrar yapabilirsiniz. Bu arabanızı tamir ettirmekten kesinlikle çok daha ucuz ve üstelik arabanız da güzel görünecek.


Her zaman için anahtar deliğinin buzunu çözmelisiniz

Her zaman için anahtar deliğinin buzunu çözmelisiniz

Kışların sert geçtiği bir yerde yaşıyorsanız muhtemelen sabahları arabanızdaki buzu çözmeye çalışmak için verilen mücadeleyi biliyorsunuzdur. Hava soğuduğunda arabanız donabilir ve hatta anahtar deliği de. Esas problem ise bu sorunu nasıl çözeceğinizi bilemediğinizde başlar. Dürüst olmamız gerekirse bunun basit bir çözümü var. Yalnızca bir el dezenfektanına ihtiyacınız var ve muhtemelen buna zaten sahipsiniz. Kilide mümkün olduğunca fazla dezenfektan dökmeniz gerekiyor ve dezenfektanın içindeki alkol buzun ısınıp çözülmesini sağlayacak. Özellikle de aceleniz varsa artık buzun doğal yollardan çözülmesini beklemenize gerek yok.


Sisli ön farlar mı? Artık sorun değiller

Sisli ön farlar mı? Artık sorun değiller

Sisli ön farlar özellikle de geceleri ışıklarınızın kalitesini etkiledikleri için son derece tehlikeli olabilirler. Aşırı derecede sisli ön farlarınız varsa kaza yapabilirsiniz ve bu durum yoldaki diğer şoförler için de problem yaratabilir. Bunu düzelttirmek için para ödemek de elbette ki bir seçenek ama paradan tasarruf etmek isterseniz bu tüyoyu bir denemek isteyebilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey diş macununuzu kapıp bununla farlarınızı ovmak. Sonra bunu temiz bir bezle silmeden önce birkaç dakika beklemeniz gerekiyor. Bu işlemi sonuçtan tatmin olana kadar tekrarlayabilirsiniz.


Arabanız kilitliyken dışarıda kalmak istemiyorsanız bu tüyoyu öğrenmelisiniz

Arabanız kilitliyken dışarıda kalmak istemiyorsanız bu tüyoyu öğrenmelisiniz

Bugünlerde birçok aracın anahtara ihtiyaç duymayan, elektrikli kilitleri var. Bu durumun kendine ait bir sürü iyi ve kötü yanı mevcut, peki ama bu kilit çalışmayı bıraktığı zaman ne yapacaksınız? Hiç anahtara ihtiyaç duymayan arabaların bilr acil durumlar için konulmuş manuel kilitleri bulunuyor. Elektrikli anahtarınızı kullanamayacak bir durumdaysanız kapı kolunun kenarındaki minik, plastik bir parçaya bakının. Bu plastik parçayı kaldırdığınız zaman altında manuel bir kilit bulacaksınız. Acil bir durumda bu kesinlikle hayatınızı kurtaracak.


Sileceklerinizi nasıl sıcak ve iyi durumda tutabileceğinizi öğrenmek istiyor musunuz? Öyleyse okumaya devam edin

Sileceklerinizi nasıl sıcak ve iyi durumda tutabileceğinizi öğrenmek istiyor musunuz? Öyleyse okumaya devam edin

Soğuk iklime sahip bir yerde yaşıyorsanız sileceklerin birikmiş kar altında donabileceklerini biliyor olmalısınız. Bu yalnızca sizin iş günlerinizi cehenneme çevirmekle kalmaz, aynı zamanda, zaman içinde sileceklerinizi mahvedip size daha çok paraya da mal olur. Neyse ki sileceklerinizi donmaktan ve mahvolmaktan korumanın basit bir çözümü var. Yalnızca bir çift uzun çorap alıp bunları sileceklerinize geçirerek soğuk kış aylarında sileceklerinizi korumanız gerekiyor. Aynı şeyi aynalarınıza da yaparak onları da donmaktan korumanız mümkün.


Benzin deposunun nerede olduğunu bulma konusunda zorluk mu çekiyorsunuz? Endişelenmeyin, size yardım etmek için buradayız

Benzin deposunun nerede olduğunu bulma konusunda zorluk mu çekiyorsunuz? Endişelenmeyin, size yardım etmek için buradayız

Eğer çok da aşina olmadığınız, başka birinin arabasına bindiyseniz benzin deposunun nerede olduğunu bulmak kafa karıştırıcı olabilir. Benzin pompasının yanlış tarafına fark edip sonra da arabanızı hareket ettirmek için geri binmek son derece utanç verici bir şey. Ama, aslında benzin deposunun nerede olduğunu bulabilmenin arabadan inmeden yapılabilen bir yolu var. Benzin göstergesine baktığınız zaman pompa işaretinin yanında minik bir ok görürsünüz. Bu size deponun hangi tarafta olduğunu gösterir bu şekilde de kullandığınız her arabada bunu zorlanmadan bulabilirsiniz.


Her zaman hız limitlerine dikkat edin

Her zaman hız limitlerine dikkat edin

İnsanlar bir yere geciktiklerinde gaza bastıkça basarlar. Birçok insan bunun onları gitmeleri gereken yere daha hızlı götüreceğini düşünerek hız limitinin üzerinde giderler, ancak bu durum her trafik ışığında durmanızı gerektireceğinden iyilikten çok zarar getirir. Her ne kadar pek çok insanın onlarla arası pek iyi olmasa da hız limitleri şoförlerin her seferinde yeşil ışığa denk gelebilmeleri için tasarlanmışlardır. Yalnızca hız limitine bağlı kalmaya çalışırsanız daha az kırmızı ışıkta duracağınızı fark edeceksiniz ve gitmeniz gereken yere de zamanında ulaşacaksınız. Bu şekilde bir kontrolü uygulamak zor olabilr ama en azından bir kere için mutlaka denemelisiniz.


Dağınık bir arabanız mı var? İşte size bu sorunun çözümü

Dağınık bir arabanız mı var? İşte size bu sorunun çözümü

Hiç arabanıza binip arabanızın temizliği konusunda daha iyi bir iş çıkarabileceğinizi düşündüğünüz oldu mu? Hepimiz araba sürerken birşeyler kullandığımızdan ve sonra da bunların çöpünü atmayı unuttuğumuzdan bu hepimizin başına gelen bir durum. Ama arabanızı çöpten arındırılmış tutmanıza yarayacak son derece teml bir ev ürünü var. Bu sihirli ürünün ismi ne mi? Kahvaltı gevreği kutusu. Bir kahvaltı gevreği kutusu alıp içine naylon poşet geçirirseniz, arabanızda çok yer kaplamayacak olan uydurma bir çöp kovanız olur ve ayrıca arabanızı da temiz tutarsınız. Artık arabanızdaki çerçöp için endişelenmenize gerek yok.


Pis araba kokusundan kurtulmak mı istiyorsunuz? Bunun oldukça ucuz bir çözümü var

Pis araba kokusundan kurtulmak mı istiyorsunuz? Bunun oldukça ucuz bir çözümü var

Arada sırada arabanızın içi biraz kokabilir. Muhtemelen bir çok yolcu, evcil hayvanlarınız ve çocuklarınız arabanıza binip indiğinden bu koku her zaman için çok da hoş olmayacaktır. Bu ucuz ipucu sayesinde arabanız pahalı araba kokularına para harcamanıza gerek kalmadan çok güzel kokuyor olacak. Yalnızca çamaşırlarınız için kullandığınız kurutma mendillerinden almanız gerekiyor. Sonra bu mendillerden bir tanesini alıp arabanızdaki her koltuğun altına yerleştirmelisiniz ve bunlar arabanızı kokutan her türlü kokuyu absorbe edecek ve ortadan kaldıracaklar. Ayrıca günlük olarak arabanızın camlarını açarsanız ve içeriye temiz hava girmesini sağlarsanız bir daha asla arabanızın kötü kokması konusunda endişe etmenize gerek kalmaz.


Arabanızı nereye park ettiğinizi sık sık unutuyor musunuz?

Arabanızı nereye park ettiğinizi sık sık unutuyor musunuz?

Arabanızı kocaman bir park yerine park ettiniz ve sonra da nereye park ettiğinizi tamamen unuttunuz. Bir otoparkta amaçsızca, saatlerce, neden oniki diğer arabanın da sizinkiyle aynı göründüğünü ve neden arabanızı bulmanın bu kadar zor olduğunu düşünerek dolaşmak gerçekten de berbat olabilir. Bu hepimizin başına gelebilen birşey ve bu durumda sinirlenmenizi kesinlikle anlıyoruz. Aslında arabanızı nereye park ettiğinizi hatırlayabilmenin bir sürü yolu var. Örneğin, bir garajdaysanız telefonunuzu kullanarak arabanızın ve kat numarasının fotoğrafını çekebilirsiniz. Eğer açık havada bir park alanındaysanız haritalarınızda buraya bir işaret koyabilir ve geri döndüğünüzde aracınızı kolaylıkla bulmak için “park edilmiş araba” notu ekleyebilirsiniz.


Peki arabanızı aşırı derecede güneşli ve sıcak havada nasıl serin tutacaksınız?

Peki arabanızı aşırı derecede güneşli ve sıcak havada nasıl serin tutacaksınız?

Dışarısı zaten korkunç derecede sıcak ve güneşliyken cayır cayır yanan bir arabaya binmek berbat bir histir. Birçok insan bütün camları indirmenin arabayı kısa zamanda serinleteceğine inanır, ama aslında durum böyle değildir. Çünkü hava herhangi bir serin hava sirkülasyonu olmadan, dümdüz içeri girip çıkar. Bu nedenle de bu sık yapılan hataya düşmeyin ve yalnızca öndeki iki camı indirin, çünkü bu havanın araba içinde sirkülasyon yapmasına yol açacaktır. Bu basit metod klimanız kapalıyken arabanızın serin kalmasını sağlayacak. Arabanızı çok serin hale getirmeyecektir, ancak yine de biraz yardımı dokunur.


Fazla nemden kurtulmak istiyorsanız buna bir bakın

Fazla nemden kurtulmak istiyorsanız buna bir bakın

Buğulu camlarınız varken araba kullanmaya çalışmak yalnızca oldukça zorlu birşey değil, aynı zamanda son derece tehlikelidir de. Tüm arabalar dış etmenler sebebiyle ön cam buğulanması yaşarlar, ama bu durumla baş etmenin ve daha güvenli bir biçimde araba kullanmanın bir yolu var. Fazla nemde hızlı bir biçimde kurtulabilmek için eski bir t-shirt ya da kumaş bir kesenin içerisinde kuru pirinç koyun ve bunu ön panele yerleştirin. Bu fazla nemi absorbe ederek camların yeniden buğulanmasını engelleyecektir. Bu pirinç torbasını yeniden kullanmak için ise yapmanız gereken tek şey arada sırada onu mikrodalgaya koymak.


İşte bu sayede araba içi için olan temizleyici mendillerden tasarruf edebilirsiniz

İşte bu sayede araba içi için olan temizleyici mendillerden tasarruf edebilirsiniz

Birçok insan arabanızı yalnızca dışarıdan görüyor olsa da, kendi sağlığınız açısından arabanızın içini de temiz tutmak iyi bir fikir. Ancak bunun için havalı araba temizleme mendillerine ya da diğer temizlik ürünlerine para harcamanız gerekmiyor. Temel bir ev eşyası arabanızın içini temiz ve düzenli tutmanızda size yardımcı olabilir. Araba temizleme mendilleri yerine kahve filtresi kullanmayı deneyebilirsiniz. Bunlar genelde son derece ucuzdur ve yalnızca birkaç liraya yüzlerce alabilirsiniz ve dahası bunlar da pahalı temizleme mendilleri kadar etkilidir. Yani bunları kullanarak kirden kolayca kurtulabilirsiniz.


Anahtarlığınızı açmak imkansız mı görünüyor? O zaman bunu denemelisiniz

Anahtarlığınızı açmak imkansız mı görünüyor? O zaman bunu denemelisiniz

Anahtarlığınızı açmanın araba sahibi olmanın en zor kısmı olduğunu bile iddia edebilirsiniz. Yeni anahtarlar ya da etiketler eklemek istediğiniz zaman bu, tırnağınızı kırmadan imkansız olabilir, ama bu tüyo sayesinde bir daha asla tırnaklarınızı incitmenize gerek kalmayacak ve anahtarlığınıza eklemek istediğiniz ne varsa kolayca ekleyebileceksiniz. Yalnızca anahtar eklerken metal parçaları birbirinden ayrılmış halde tutabilmek için bir zımba teli sökücüye ihtiyacınız var. Bu sizi acı çekmekten kurtaracak ve düzenli olmanıza yardım edecek. Yalnızca dikkatli olun ve teli çok fazla genişletmeyin, yoksa anahtarlarınız düşer.


Çamurluktaki yapıştırmaları çıkarmayı çok zor mu buluyorsunuz? Artık hiç de zor değil

Çamurluktaki yapıştırmaları çıkarmayı çok zor mu buluyorsunuz? Artık hiç de zor değil

Birçok insan arabasını çamurluk çıkartmalarıyla dekore etmeyi sever ama bunları çıkarmanın ne kadar zor olabileceğini düşünmezler. Bu tarzda çıkartmalar genellikle izler ve yapışkan bir kalıntı bırakırlar, bu nedenle de bunları ilk etapta arabanıza yapıştırmamanızı öneririz, ancak bu noktayı çoktan geçtiyseniz onlardan kurtulabilmeniz için harika bir çözüm sunacağız. Eğer arabanızda kurtulmak istediğiniz çıkartmalar varsa, bunları bir saç kurutma makinesi kullanarak ısıtmalısınız çünkü böylece çıkartmaları kolaylıkla soyabilirsiniz. Bu sayede arabanızın boyasını ya da görüntüsünü mahvetmekten korkmanıza gerek kalmaz.


Bardak tutacaklarını nasıl temiz ve kırıntıdan arınmış tutabileceğinizi merak ediyorsanız bunu okumanız gerekiyor

Bardak tutacaklarını nasıl temiz ve kırıntıdan arınmış tutabileceğinizi merak ediyorsanız bunu okumanız gerekiyor

Bardak tutucular bir arabada bulunması gereken en önemli şeyler arasındadır ama kısa süre içerisinde kirlenmeye yatkındırlar. Ancak arabanızı her hafta elektrikli süpürgeyle temizlemek istemiyorsanız dökülen kırıntıları toplayabilmek için buraya cupcake kağıtları yerleştirebilirsiniz. Bunlar kirlendiği zaman yalnızca atıp yenileriyle değiştirmeniz yeter, bu nedenle de bu durmadan arabanızı elektrikli süpürgeyle temizlemekten daha kullanışlı bir yoldur. Cupcake kağıtlarını zamanında değiştirirseniz arabanız çok daha uzun süre temiz kalacaktır. Bu yöntemi bir deneyin ve arabanız kusursuz şekilde temiz kaldığında bize teşekkür ediyor olacaksınız.


Koltuk ısıtıcıları birden fazla amaç için kullanabileceğinizi biliyor muydunuz?

Koltuk ısıtıcıları birden fazla amaç için kullanabileceğinizi biliyor muydunuz?

Birçok insan bunu bilmiyor olsa da koltuk ısıtıcılar yıl boyu insan dışındaki varlıkları sıcak tutmak için kullanılabilir. Diyelim ki evinize giderken yiyecek birşeyler aldınız ve trafikte sıkıştınız. Yiyeceğinizin soğumasını istemiyorsanız koltuk ısıtıcınızı kullanarak taze ve sıcak kalmasını sağlayabilirsiniz. Yapmanız gereken şey yiyeceğinizi ön koltuğa koymak ve koltuk ısıtıcısını sonuna kadar açmak. Bu yöntem arabanızın içinde ne kadar zaman geçirmeniz gerekirse gereksin yiyeceklerinizin lezzetli ve sıcak kalmalarını sağlayacak. Yiyeceklerinize fazladan koruma sağlamak isterseniz emniyet kemeriyle de bağlayabilirsiniz. Hayat değiştiren bir bilgi, değil mi?


Garaj kumandasını bulamıyor musunuz? Merak etmeyin, sizin için buradayız

Garaj kumandasını bulamıyor musunuz? Merak etmeyin, sizin için buradayız

Sanki dikkatsiz bir davranışmış gibi duruyor ancak garaj kumandanızı kaybedebilirsiniz ve bu aslında sıklıkla da yapılan bir davranış. Tam araba yolunuza park edecekken kumandanın hiçbir yerde bulunmadığını farkedersiniz ve arabanızdan inip kapıyı manuel olarak açmanız gerekir. Bu da son derece sinir bozucu olabilir, özellikle de çoğunlukla arabanıza yeniden biner binmez garaj kumandasını gördüğünüzü düşünürsek. Ancak şimdilerde birçok arabanın dikiz aynasında garajı kontrol eden kumandalar monte edilmiş durumda, bu nedenle de bunu kurmanız gerekiyor. Arabanızda böyle bir özellik yoksa bir uzmanın yardımıyla kumandayı kapınızın içine bağlamanız gerekebilir.


Oje arabanızın da en iyi arkadaşı olabilir

Oje arabanızın da en iyi arkadaşı olabilir

Sanıyoruz ki herkes önceden arabasını çizdirmiştir. Bu sadece minicik bir çizik olsa da bu çiziği örtebilmek için bütün arabayı boyatmak mantıklı bir seçenek değildir. Dikkatli bir sürücü olabilirsiniz ancak çizikler arabanızın günlük yıpranmasının doğal bir getirisidir. Neyse ki, yeniden boyatmaya para harcamak istemiyorsanız minik çizikleri oje kullanarak kapatabiliyorsunuz. Oje geniş bir renk skalasına sahiptir, bu sayede de arabanız için en uygun olacak rengi kolaylıkla bulursunuz ve bu da çizikleri kusursuz bir biçimde kapatır. Eğer daha araba kullanmaya yeni başlamış bir şoförseniz ve arabanızı çizdirmeniz muhtemelse arabanızda hep bir oje bulundurun.


Artık garajınızın arka duvarına çarpma konusunda endişelenmenize gerek yok

Artık garajınızın arka duvarına çarpma konusunda endişelenmenize gerek yok

Tahminimizce birçok insan günlük olarak evinin içinden arabasıyla geçmiyordur, ancak evinizde arabanızı park ettiğiniz bir garajınız varsa duvara çarpabilirsiniz. Bu arabanızda hasara ya da çiziklere yol açabilir ama endişelenmeyin, çünkü bu bir tenis topunun çözemeyeceği bir şey değil. Bu yöntem için araba camınızla duvar arasındaki mesafeyi ölçmeniz gerekiyor. Sonrasında tavandan aşağıya doğru bir iple tenis topu sarkıtın, bu sayede duvara yeterince yaklaştığınız zaman bu top camınıza değecektir. Bu sayede arabanızı her seferinde kusursuz olarak ve hasar vermeden park edebileceksiniz.


Garajınıza park ederken arabanıza zarar vermemek için başka bir harika tüyo daha

Garajınıza park ederken arabanıza zarar vermemek için başka bir harika tüyo daha

Yüzme makarnaları en saçma havuz oyuncaklarından bir tanesidir ama havuz dışındaki pek çok şey için oldukça kullanışlı olabilirler. Mesela, arabanızı garajınızın duvarlarına çarpmaktan koruyabilir ve sizin minik tamir işlerinden tasarruf etmenizi sağlayabilirler. Özellikle de çok küçük bir garajınız varsa bunun size büyük yardımı dokunacak. Tüm yapmanız gereken makarnayı ikiye kesmek ve arabanızın kapısıyla duvar arasında bir tampon oluşturabilmesi için duvara yapıştırmak. Yüzme makarnaları son derece de ucuzdurlar, yani bu gerçekten de çabuk ve ucuz bir yöntem.


Buzu eritmek için hemencecik kendi karışımınızı hazırlayabilirsiniz

Buzu eritmek için hemencecik kendi karışımınızı hazırlayabilirsiniz

İnsanların sert geçen kış mevsiminde araba sürmek istememeleri için birçok neden var ve buzlanmış ön camlar da bu listenin başlarında yer alıyor. Acele edip işe gitmeniz gerektiğinde muhtemelen arabanızın ısınıp buzu eritmesini bekleyecek zamanınız olmaz. Bu nedenle de işleri kendiniz için biraz daha kolaylaştırabilmek açısından biraz sirkeyle suyu karıştırıp bir sprey şişesine koyarak bunu tüm donuk ön cama sıkmanız gerekiyor. Yalnızca erimesi için bir dakika kadar bekleyin ve sonrasında buz tamamen çözülecek. Sonrasında yalnızca suyu silmeniz gerekiyor ve bundan sonra gitmeye hazırsınız!


Arabanızın içini temizlemenin bu kadar eğlenceli olabileceğini kim düşünürdü ki?

Arabanızın içini temizlemenin bu kadar eğlenceli olabileceğini kim düşünürdü ki?

Slime internet sayesinde oldukça popüler oldu ancak birçokları için o hala çocuk oyuncağı. Ama aslında bu garip oyuncağın çok daha iyi kullanım alanları var, arabanızdaki uzanması zor aralıkları temizlemek gibi. Bu konuda harikalar yaratıyor ve üstelik eğlenceli de! İsterseniz bir araba satıcısından ya da otomobil malzemeleri satan dükkandan hazır yapılmış slime alabilir ya da internette bulunan bir sürü slime tarifi arasından bir tanesini deneyebilirsiniz. En iyi kısmı da temizledikten sonra yeniden kullanılabilen bir ürün olması.


Arabanızdaki buzu doğal yollarla da eritebilirsiniz

Arabanızdaki buzu doğal yollarla da eritebilirsiniz

Arabanızın ısıtıcısını çalıştırmak istemiyorsanız ve evde sirkeniz yoksa güneşi kendi lehinize kullanabilirsiniz. Dışarısı aşırı derecede soğukken sadece arabanızı park edebileceğiniz güneşli bir nokta bulun, bu sayede arabanızı kullanmanız gerektiğinde buz doğal yollarla eriyecektir. Eğer işe gideceğiniz zaman güneş yeterince parlak değilse size söylediğimiz diğer buz eritme yöntemlerinden bir tanesini denemek durumunda kalabilirsiniz.


Aynı paraya daha fazla benzin alın

Aynı paraya daha fazla benzin alın

Buralardayken insanlar genellikle telaş içinde olduklarından ve işlerini bir an önce bitirmek istediklerinden kimse benzin istasyonlarında çok zaman harcamayı sevmez. Ama normalde harcadığınız paraya daha fazla benzin almak isterseniz tankın yavaşça dolmasını ve araya fazla hava girmemesini sağlamalısınız. Pompayı her zaman sıkmak yerinde yüzde 50’de tutarsanız öncekinden daha fazla benzin alacaksınız.


İşte arabanızdaki sıcak havadan kısa zamanda bu şekilde kurtulabilirsiniz

İşte arabanızdaki sıcak havadan kısa zamanda bu şekilde kurtulabilirsiniz

Daha önceden de bahsettiğimiz gibi sıcak bir arabaya girmek cehennemin derinliklerine yürümek gibi hissettirebilir. Arabanız gün boyu yakıcı güneşin altında durduğu zaman aceleniz varken bile hemen arabaya binip gitmek mümkün olmaz. Kendinizi bu tip bir durumda bulursanız yalnızca şoför kapısını açıp kapatırken yolcu camını aşağıya indirin. Bu sıcak havayı arabayı terk etmeye zorlar ve arabanızı klimadan daha hızlı serinletir. Bu tüyo yazları hayatınızı kolaylaştıracak.


Arabanızda bir telefon tutucunuz yoksa kendiniz bir tane yapabilirsiniz

Arabanızda bir telefon tutucunuz yoksa kendiniz bir tane yapabilirsiniz

Araba kullanırken telefonunuzla ilgilenmemeniz gerek ancak haritanızı açmanızı gerektiren zamanlar olabilir. Bir sürü insan bunun için ön panele takılan telefon tutuculardan kullanıyor ama bunlardan birine sahip değilseniz kendi kendinize yapabileceğiniz, ucuz bir yöntem var. Yapmanız gereken tek şey bir lastik bant alıp bunu hava deliklerinden geçirmek. Bunu yaptıktan sonra telefonunuzu bantın içinden geçirmeniz gerek ve bu gereken durumlarda telefonunuzu sabit tutacak. Her ne kadar pek dayanıklı olmasa da ve muhtemelen bir telefon tutucu almak zorunda kalacak olsanız da bu iyi bir hızlı ve geçici çözüm.


Arabanızdaki göçükleri hemen düzeltmek için başka bir yol daha

Arabanızdaki göçükleri hemen düzeltmek için başka bir yol daha

Pompa yöntemimizi denediyseniz ve işe yaramadıysa işte problemleminiz için başka bir hızlı çözüm daha. Bu yöntem için pompaya yine de ihtiyacınız olacak ama aynı zamanda bir tencere dolusu kaynar su da gerekiyor. Bu önceki pompa yöntemini daha da kolay hale getirecek. Pompayı göçüğün tam ortasına yerleştirdikten sonra buraya kaynar suyu dökmeniz gerek. Isı metali genleştireceğinden göçüğü dışarıya çıkarmak çok daha kolay olacaktır. En iyi sonucu alabilmek için bu yöntemi minik ve önemsiz göçükler üzerinde denemeniz gerekiyor.


Arabanızda bardak tutacakları yok ya da fazladan bardak tutacaklarına mı ihtiyacınız oldu? Bu tüyo sizin için oldukça kullanışlı olabilir

Arabanızda bardak tutacakları yok ya da fazladan bardak tutacaklarına mı ihtiyacınız oldu? Bu tüyo sizin için oldukça kullanışlı olabilir

Bugünlerde sahip olduğumuz arabalar içeriden son derece modern ve fütüristik görünüyorlar ama görünüşe göre şirketler artık arabalara bardak tutucular koymuyor. Günümüzde birçok arabada bir ya da iki tane bardak tutucu ya var ya yok ve bunlar da bir aileniz varsa ya da arkadaş grubunuz için içecek alıyorsanız elbette ki yeterli gelmiyor. Bu nedenle bu metot çok güzel gözükmeyebilir ama acil durumlarda ayakkabınızı bardak tutacağı olarak kullanmak işinize yarayacaktır. Ancak keskin bir viraj almanız gerektiğinde ya da aniden durduğunuzda dikkatli olun çünkü ayakkabı içeceğinizi dökülmekten korumaz, ancak düz yollarda bu yöntem kusursuz biçimde işler.


Ön panelinizi nasıl temiz ve parlak tutabileceğinizi mi öğrenmek istiyorsunuz? O zaman bu tüyoya bir göz atmalısınız

Ön panelinizi nasıl temiz ve parlak tutabileceğinizi mi öğrenmek istiyorsunuz? O zaman bu tüyoya bir göz atmalısınız

Zeytinyağı mutfak dışında da birden fazla işlevi bulunan harika bir madde, mesela cildinizi ve saçınızı zeytinyağıyla yumuşak tutabilirsiniz. Kişisel bakımınızdaki kullanımının dışında aracınızı da zeytinyağı kullanarak parlak ve temiz tutabiliyorsunuz. Bu yöntem için size daha önceden de bahsettiğimiz kahve filtrelerine biraz zeytinyağı koymanız gerekiyor ve bununla ön paneli cilalayacaksınız. Bu kısa sürede bütün tozu temizleyecek ve arabanızın yeni gibi görünmesini sağlayacak. İnsanlar arabanızı ne kadar temiz tuttuğunuza hayran olacaklar.


İşte sileceklerinizi tazelemek için size güzel bir yöntem

İşte sileceklerinizi tazelemek için size güzel bir yöntem

Araba sahibi olan insanların büyük bir kısmı arabalarının yağını değiştirip iç dış temizliğini yapmak gibi gerekli bakımı yaparlar. Ama bu insanların birçoğu uzun vaadede araba camlarının görünürlüğünü arttıracak birşeyi yapmayı ihmal ederler. Gelecek sefere arabanızın dışını temizlemeye karar verdiğinizde sileceklerinizi temizleme konusunda biraz daha zaman harcamaya gayret edin. Onları temizlemek için eski bir bez parçasıyla cam temizleyici kullanabilir ya da gerekli durumlarda yenileriyle değiştirebilirsiniz. Bu görüşünüzü arttıracak ve ön camın daha temiz olmasını sağlayacak.


Arabanızdaki kötü kokudan kurtulabilmek için başka bir güzel yöntem daha

Arabanızdaki kötü kokudan kurtulabilmek için başka bir güzel yöntem daha

Eğer kokusunu yalnızca birkaç gün içinde kaybetmeyecek, güzel kokulu bir araba kokusu arıyorsanız bu size biraz pahalıya patlayabilir. Her ne kadar bardak tutucularınızdan bir tanesini buna ayırmanız gerekse de bu kolay ve tek başınıza yapabileceğiniz yöntem sayesinde arabanız haftalarca güzel kokacak. İlk önce bir kavanoz ve kokulu mum almanız gerekiyor. Sonrasında kavanoz kapağında delikler açmalı ve mumu kavanozun içine yerleştirmelisiniz. Arabanız ısındığında mum erimeye başlayacak ve arabanın içine güzel kokular yayılacak. İstediğiniz zaman kokuyu değiştirebilirsiniz de, yani bu anlamda seçenekleriniz sınırsız!


Arabanızda kağıt havluya ihtiyacınızın olmadığını düşünüyorsanız, bir daha düşünün

Arabanızda kağıt havluya ihtiyacınızın olmadığını düşünüyorsanız, bir daha düşünün

Sakar ya da dikkatsiz biriyseniz, öncelikle belirtmemiz gerekiyor ki sizi kınamak için burada değiliz, ama size kesinlikle bunu denemenizi öneririz. Eğer araba kullanırken içeceğinizi döktüyseniz ya da arabanız biraz kirliyse bunlar fazla yer kaplayacağından arabanızda kağıt havlu bulundurduğunuzu düşünmüyoruz. Ama bu yöntem sayesinde artık bu gibi durumlara karşı her zaman hazırlıklı olabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey bagajınıza elastik bir kordon sayesinde bir kağıt havlu rulosu bağlamak. Ve işte hepsi bu kadar! Artık ne zaman ihtiyacınız olsa kullanabileceğiniz kağıt havlunuz var ve rulo da ayak altında dolaşmayacak ya da ezilmeyecek.


Koltuklarınızın arasında birşeyler kaybetmek bir daha asla sizin için bir problem olmayacak

Koltuklarınızın arasında birşeyler kaybetmek bir daha asla sizin için bir problem olmayacak

Eminiz ki herkes en az bir kere koltuk arasına birşeyini düşürmüştür ve elleri çok büyük geldiği için bunu alamamıştır. Böyle bir aralığın bulunması bile sinir bozucu ama koltuk aralarında bu aralıklar var, bu nedenle bunun olmaması için elinizden gelenin en iyisini denemeniz gerekiyor. İşte bunu bu şekilde sağlayabilirsiniz: Yalnızca bir yüzme makarnası alıp bunu koltuklarınızın arasını kapatacak şekilde kesmeniz gerekiyor. Artık anahtarlarınızın, bozuk paralarınızın, telefonunuzun ya da takılarınızın sonsuza kadar kaybolmalarından endişe etmenize gerek yok. Oldukça basit ve harika bir çözüm değil mi?


İşte arka koltuğa birşeyler dökmeden market alışverişinizi arabanızda böyle taşırsınız

İşte arka koltuğa birşeyler dökmeden market alışverişinizi arabanızda böyle taşırsınız

Diyelim ki marketten dolusuyla alışveriş yaptınız ve bagajınız da dolu, bu nedenle de alışveriş torbalarının hepsini arka koltuğunuza yerleştirmek zorunda kaldınız. Arabanızın içini ve arka koltuğunuzu mahvetmeden bunları nasıl güvenli bir biçimde götürürsünüz? Bu sorununuz için doğru çözüm bizde mevcut. Yapmanız gereken tek şey ön koltuğun baş koyma yerinin arkasına bir kanca yerleştirmek bu sayede market torbalarınızı buraya asabilirsiniz. Problem çözüldü!


Küçük arabanızda biraz daha depolama alanına mı ihtiyacınız var? Sizi duyduk

Küçük arabanızda biraz daha depolama alanına mı ihtiyacınız var? Sizi duyduk

Küçük arabalar trafikte kullanım açısından daha kolay oldukları için ve park açısından harika olabilirler ancak küçük bir araba aldığınızda gerekli olan depolama alanından da feragat etmeniz gerekir. Arabanızda düzenli olarak bulundurmanız gereken şeyler olduğundan ve market alışverişi gibi taşımanız gereken şeyler de olduğu için fazladan depolama alanınızın olması son derece önem taşıyabilir. Eğer depolama alanınızı genişletmenin yollarını arıyorsanız bagajınızı rahatlatmak için bir file ve elastik kordon alın. Fileyi arabanın içindeki dört el tutacak yerine bağlayabilir ve minik, hafif ve görüşünüzü kapatmayacak şeyleri taşımak için tavanınızı kullanabilirsiniz.


Arabanızdaki herşeyi düzenli ve organize olmuş bir halde tutun

Arabanızdaki herşeyi düzenli ve organize olmuş bir halde tutun

Arabanızda bir sürü minik şey taşıdığınızda herşey kısa sürede dağılabilir. Herşeyi arka koltuğa atmaktansa arabanızı düzenli tutmanın çok daha iyi bir yolu var. Sadece birçok dükkanda bulabileceğiniz türde bir ayakkabı organizeri almanız gerekiyor. Organizeri koltuklarınızın arkasına yerleştirin ve bu organizrin ceplerinden her birini değişik objeler için kullanın. Herşey görünür ve düzenli halde olacağı için bir daha asla aradığınızı bulma konusunda zorluk çekmeyeceksiniz.


Ayrıca bagajınızı da organize ve temiz tutmanız gerekiyor

Ayrıca bagajınızı da organize ve temiz tutmanız gerekiyor

Özellikle de insanlar telaş içindeyken ellerine geçirdikleri herşeyi bagajlarına atarlar ve buradaki dağınıklık onlar farkında bile olmadan büyür de büyür. Ama bagajınızı düzenlemenin aslında basit ve ucuz bir yolu var ve size gereken yalnızca iki çamaşır sepeti. Tüm eşyalarınızı üst üste yığmaktansa yalnızca bu sepetlere koyabilirsiniz ve bunlar size fazladan depolama alanı sağlayacaklardır. Yeterince yaratıcıysanız bu seeptlerle bir raf sistemi de oluşturabilirsiniz ve böylece daha da fazla depolama alanınız olur.


Kış mevsiminde araba kullanmak bir daha asla kabusa dönüşmeyecek

Kış mevsiminde araba kullanmak bir daha asla kabusa dönüşmeyecek

Sert kış mevsiminde buzlu ve karlı yollarda araba sürmek pek çok şoför için korkutucu ve tehlikeli birşeydir. Buzlu yolla araba lastikleriniz arasında yeterince sürtünme olduğundan emin olmanız gerekir, çünkü başka türlü güvenli bir biçimde araba kullanmak oldukça güç olacaktır. Ama kış sezonunda araba kullanırken kendinizi güvende tutabilmenizin bir yolu var. Deneyebileceğiniz ilk şey arabanızı daha güvenli hale getirebilmek için arka lastiklerinize daha fazla ağırlık yüklemek. Kum ya da tuz torbaları kullanarak aracınızın arka tarafını yere yakınlaştırabilirsiniz. Ama bunun yalnızca arkadan itişli bir aracınız varsa işe yaradığını aklınızda tutun. Önden çekişli bir aracınız varsa bu torbaları yolcu koltuğunun alt kısmına koymanız gerekiyor.