Taze Balık Nasıl Anlaşılır?


Bazı balıkçılar bayatlamış balıklar ile taze balıkları birbirine karıştırır. Bazı balık satan marketlerde bayat balıklar tezgahlarda günlerce satılmayı bekler. Balık alırken aşağıda anlatılan maddelere dikkat ederseniz balığın tazesini alıp lezzetli bir yemek yapabilirsiniz.


1- İlk başta balığın gözlerine bakın. Taze balığın gözleri parlak ve dışa doğru çıkıktır. Bayat balık su kaybettiği için gözleri solgun ve içe doğru çöküktür.
2- Taze balığın pullarına dokunduğunuzda pullarının sıkı ve sert olduğunu görürsünüz. Bayat balığın pulları ise yumuşak ve elinize gelebilir. 
3- Taze balığın derisi ve eti sıkıdır. Bayat balığın derisi ve eti mattır ve yumuşaktır. 
4- Taze balığın solungaçları canlı ve kırmızıya yakın renktedir. Bayat balığın solungaçlarının rengi ise soluk renktedir. 
5- Genel olarak çoğu balık türünü kuyruğundan tutarak havaya kaldırdığınızda, dik bir şekilde durmaktadır. Bayat balık ise dik duramaz. 
6- Taze balık suya atıldığında batar. Bayat balığın iç yapısı bozulduğu için oluşan gazlar nedeniyle bayat balık suda batmaz. 
7- Taze balığın sahip olduğu koku yosun kokusuna benzerken bayat balığın keskin bir kokusu vardır. 
8- Taze balığa parmağınızla bastırdığınızda oluşan parmak izi hemen kaybolmaktadır. Bayat balıkta ise parmak izinin ve çökmenin kaldığını görürsünüz. 
9- Taze balığın ağzı genellikle kapalıdır. Bayat balığın iç yapısında yaşanılan değişiklik nedeniyle oluşan gazlar bayat balığın ağzının açık olmasına neden olur.