Suya Tuz Atmak Daha Hızlı Kaynamasını Sağlar mı?

Yıllardır bir şehir efsanesidir gidiyor. Acaba suya tuz eklerseniz su daha çabuk mu kaynar? İşte bu merak edilen sorunun merak edilen yanıtı.

İçine tuz eklenen su daha mı hızlı kaynar?


Bu sorunun yanıtı aslında hem evet hem de hayır.

Bu sorunun yanıtı aslında hem evet hem de hayır.

Şayet 1 litre suyun içine yaklaşık 1 çay kaşığı tuz koyarsanız, yani yaklaşık 3 gram tuz eklerseniz, hızlı kaynama durumunu gözlemlemek çok zordur. Çünkü 1 litre suyun içine eklediğiniz 3 gram tuzun kaynama süresine etkisi aşağı yukarı sadece birkaç saniyedir.


Suyun kaynaması için, biraz enerji kazanması lazım. Yani açarsak, 1 gram suyun sıcaklığını 1 santigrat derece artırmak için, 1 kalori enerjiye ihtiyaç duyulur. Bunun yanı sıra suyun kaynaması için de, suyun buhar basıncının atmosferin basıncına eşit olması lazımdır.


Deniz seviyesini düşünelim:

Deniz seviyesini düşünelim:

Suyun içine tuz eklediğinizde, su moleküllerinin kap içinden çıkması ve gaz fazına geçmesi daha da güç hale gelir. Yani, suyun içine tuz koyduğumuzda, suyun kaynama noktasını yükseltmiş oluruz. Deniz seviyesinde 100 santigrat derece kaynayan su, tuz koyulduğu zaman 100 santigrat dereceden fazla sıcaklıklarda kaynar.
Normalde suyun kaynama noktasını yükseltmiş olmamızın, suyun daha geç kaynamasını sağlayacağını sanıyor olabilirsiniz. Ama burada ısı sığası faktörünü de hesaba katmak gerekiyor.


Daha önce 1 gram suyun sıcaklığını 1 santigrat derece yükseltmemiz için gereken enerjiden söz etmiştik. Şayet suya tuz eklerseniz, tuzlu suyun 1 gramını 1 santigrat derece yükseltmeniz için gereken enerji miktarınız düşer. Yani tatlı suyun ısı sığası, tuzlu suyun ısı sığasından daha yüksektir.