Sandığınız Kadar Zor Değil: Kızartma Yaparken Yiyeceklerin Fazla Yağ Çekmemesi İçin Ne Yapılır?

Yaptığınız kızartmaların fazla yağını çekmesini ve kızartmaların çıtır çıtır olmasını istiyorsanız, sizin için derlediğimiz kızartma ile ilgili püf noktalarını kaçırmayın!

1- Kızartma öncesi bilmeniz gerekenler şöyle:

1- Kızartma öncesi bilmeniz gerekenler şöyle:

1- İlk olarak kesinlikle ısıya oldukça dayanıklı yağlar seçilmelidir. Aldığınız yağın dayanma süresi ne kadar uzunsa, pişirdiğiniz yemek o kadar lezzetli olur. ederek kızartma işlemine geçin.  Isıya dayanıklı, yanmaz, yapışmaz mutfak eşyaları kullanın. Yağı ocağa koyun ve sonra çok iyi bir şekilde kızmasını sağlayın. Ürünlerin hepsini birden pişirmeyin, onun yerine az az pişirmeye gayret edin. Yoksa sıcaklık değişimi yüzünden aynı iyi sonuçları alamazsınız.


2- Patlıcan ve patates kızartması gibi tüm sebzeler için bilmeniz gereken püf noktaları:

2- Patlıcan ve patates kızartması gibi tüm sebzeler için bilmeniz gereken püf noktaları:

Seçtiğiniz patateslerin taze, yeşillenmemiş patateslerden olmasına dikkat edin. Seçtiğiniz patatesleri mutlaka soğuk suyun ve bol tuzlu su dolu bir kabın içinde bekletin. Böylece daha az yağ çekerler. Suyun soğuk olmasına dikkat edin. İyice kızmış yağın içine atıp, fazla yüksek olmayacak bir ateşin üzerinde kısa zamanda pişirin.


3- Patlıcanlara ve kabaklara gelince...

3- Patlıcanlara ve kabaklara gelince...

Patlıcan kabağa göre daha çok yağ çektiğinden bazı ayrılıklar oluyor. İlk olarak patlıcanı şekildeki gibi soyarak daha doğramadan tuzlu soğuk suyun içinde mutlaka dinlendirin.


4-

4-

Sonrasında dilimleyip yeniden tuzlu soğuk suyun içinde biraz bekletin. Kızartmaya geçmeden fazla suyunu süzün ve üzerinde kalan suları da kağıt havluyla tamamen silin. Kuru olarak yağın içine atın, böylece ısı dengesini bozmaz ve fazla yağ çekmez. Kızgın yağa atıp birkaç dakika içinde kevgir ile çıkarın. Fazla olan yağlarını süzüp çıkarın.


5-

5-

Domatesleri, biberleri ve bamyaları bile şayet kızartırken paneleyip kızartırsanız daha az yağ çekerler ve şekilleri de bozulmamış olur. Bunun yanı sıra sebze kızartma esnasında daha az yağ çekmesi için, içine 1 tatlı kaşığı sirke koyun. Böylece yağ sebzelerin içine işlemeyecek ve harika bir kıvama sahip olacaktır.


6- Hamur işi kızartırken aman bunlara da dikkat edin

6- Hamur işi kızartırken aman bunlara da dikkat edin

Mutlaka oda sıcaklığındaki ürünleri kullanın. Dolaptan çıkardığınız böreği hemen kızgın yağın içerisine atmamalısınız. Oda sıcaklığına geldikten sonra kızgın yağın içine atın. Yoksa yaralanmalara ve yanıklara bile sebep olabilecek ciddi sorunlar yaşayabilirsiniz. Hamur işlerini çok kızgın yağda kısa zamanda pişirmeye dikkat edin. Hamur işlerini ilk defa kullanacağınız tamamen yeni bir yağda pişirmeye bakın. İkinci defa kullanılan yağlar, ne kadar dikkat etseniz de yağı içine çeker.


7- Daha çıtır çıtır, az yağlı tavuklar, etler için bunları bilin

7- Daha çıtır çıtır, az yağlı tavuklar, etler için bunları bilin

Tavuk kızartırken mutlaka onları iyice marine edi n ve paneleyin. Böylece hem daha az yağ çekerler, hem de dışı da çıtır çıtır olur. Tavukları da muhakkak doğru ateşte, ısıya dayanıklı bir pişirme aracı içinde pişirin. Köfte harcını yapın ve şekil verin, sonrasında da mutlaka dinlendirmeye dikkat edin.