• Ana Sayfa
  • Yemek Tarifleri
  • Blog
  • Resimler
  • Videolar
  • Bugün Ne Pişirsem
  • Menüler 

Evinize Şifa Getirsin: Sulamadan Çoğaltmaya Kadar, Saksıda Adım Adım Aloe Vera Bakımı

Aloe vera bitkisi, özellikle kişisel bakım ürünlerinde sıkça tercih ediliyor. Peki şifa dolu bu bitki saksıda nasıl yetiştirilir, sulanır ve nasıl çoğaltılır? İşte aloe vera hakkındaki doğru bilgiler.

İlk olarak kendisini kısaca tanıyalım: Aloe vera nedir?
İlk olarak kendisini kısaca tanıyalım: Aloe vera nedir?Aloe vera, halk tarafından sarısabır olarak da tanınan, şık görüntüsü ve yararları ile bitki yetiştirmeyi seven neredeyse herkesin evinde kendine bulunan harika bir bitkidir. Sivri uçlu, uzun ve dolgun yapraklarının içinde yer alan jelimsi yapıdaki yararlı maddeler onu bu kadar popüler hale getirmiş olan temel özelliğidir.

Evde aloe vera nasıl yetiştirilir: Aloe vera bakımı nasıl yapılır?
Evde aloe vera nasıl yetiştirilir: Aloe vera bakımı nasıl yapılır?Toprak seçimi:
Aloe vera organik maddeler açısından zengin, humuslu ve geçirgen yapılı topraklarda kolayca yetişme olanağı buluyor. Çiçekçilerden veya yapı marketlerin ilgili reyonlarından bu toprakları kolayca bulabilir, aloe vera yetiştirmek istediğinizi söyleyip bu işin uzmanı kişilerden toprak seçimi ile ilgili öneriler alabilirsiniz.

Güneş ışığı, ortam sıcaklığı ve nem:
Güneş ışığı, ortam sıcaklığı ve nem:Aloe vera hep bolca güneş ışığı alan, aydınlık mekanlarda çok daha rahat büyüyüp gelişir. Soğuk havalara karşı çokça dayanıklı olmayan bir bitki olsa da -7 derecelere kadar yaşadığı biliniyor. Buna rağmen ortam sıcaklığının en az 10-15 derecelerde olmasına dikkat etmek olması gerektiği biçimde aloe vera yetiştirmek için önemli adımlardan biri olarak kabul ediliyor.

Sulama:
Sulama:Aloe vera bitkisi, sulamayla ilgili olarak sizi fazla yormaz, hatta her gün sulanmayı beklemeyen bir bitkidir. Bilhassa fazla sulama yapıldığı zaman hızla köklerinde çürüme olabileceğinden, sulama yapmadan önce toprağının tamamen kuru olduğunu görmekte yarar vardır. Bunu kontrol etmek adına işaret parmağınızı toprağa sokup, parmağınızın hiç nemlenmediğini fark ettiğiniz zaman sulama yapabilirsiniz. Sulama yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardan biri de suyun yapraklara değmemesi gerektiğidir.

Saksı seçimi ve değişimi:
Saksı seçimi ve değişimi:Aloe vera için alacağınız saksının drenajlı, altında delikler ve fazla suyun akacağı bir tabla olan bir saksı olması önemli. Fazla sulanmayı sevmediği için toprağından tablasına akan bu fazla suyu da çok bekletmeden dökmelisiniz.
Aloe vera bitkisinin saksısını ve elbette ki toprağını senede 1 defa değiştirmeniz kafidir. Değişim için ise ilkbahar ayları, bilhassa de Nisan ayı en verimli ay olarak kabul edilir. İsterseniz bitkinizin saksını 2-3 yılda bir de değiştirmeniz mümkün.

Aloe vera nasıl çoğaltılır?
Aloe vera nasıl çoğaltılır?Aloe vera evde, saksıda yetiştirilmekte olan pek çok bitki gibi en yaygın olarak kökten ayırma yöntemi ile çoğaltılır. Şayet halen yetiştirdiğiniz bir aloe vera bulunuyorsa ve saksının dibinden, köklerden çıkmaya başlayan yeni bir aloe vera bitkisi oluşmaya başladıysa, toprak ve saksı değişim zamanı geldiğinde bu yeni bitkiyi dikkatli bir şekilde kök bölümünden ayırıp yeni, küçük bir saksıya dikebilir, düzenli olarak bakımını yapıp yeni bir aloe vera bitkisi elde edebilirsiniz.