• Ana Sayfa
  • Yemek Tarifleri
  • Blog
  • Resimler
  • Videolar
  • Bugün Ne Pişirsem
  • Menüler 

Mutfağınızın Vazgeçilmezi Bulaşık Süngeri Klozetten Daha Fazla Bakteri Taşıyor Olabilir!

Almanya'da yapılan bir araştırmaya göre, mutfaklarda en fazla kullandığımız şeylerin başında gelen bulaşık süngerlerinin, tuvaletten kat kat daha fazla bakteri taşıdıkları kanıtlandı. İşte şaşırtan ve korkutan gerçekler!
1- Mutfağınızın Vazgeçilmezi Bulaşık Süngeri Klozetten Daha Fazla Bakteri Taşıyor Olabilir!
1- Mutfağınızın Vazgeçilmezi Bulaşık Süngeri Klozetten Daha Fazla Bakteri Taşıyor Olabilir!Almanya'da toplanan pek çok araştırmacı, bulaşık süngerlerinin rolünü, bakteri yayma ve toplamadaki gücünü araştırıyor.

2- Yemeklerden sonra bulaşıkları temizlemek için kullanılan 'bulaşık süngeri', koliform bakterisini en fazla içeren malzemelerden bir tanesidir.
2- Yemeklerden sonra bulaşıkları temizlemek için kullanılan 'bulaşık süngeri', koliform bakterisini en fazla içeren malzemelerden bir tanesidir.Araştırmanın yazarı olan Furtwangen Üniversitesi'nden Markus Egert, evlerden bulaşık süngerlerinin toplandığını, evlerimizin temizlik konusunda en fazla tercih edilen malzemelerinden birinin içinde yer alan bakterilerin DNA ve RNA değerlerinin incelendiğini dile getirdi.

'Üzerinde çalıştığımız 14 süngerde, 362 farklı bakteri keşfettik. Sünger dokusunda her bir santimetre karede bulunan bakteri yoğunluğu 54 milyara ulaşıyor. Bu da dışkı örneğindeki yoğunluğa benziyor.'

3- Araştırmaya göre kimi bakteriler bilhassa bağışıklık sistemi düşük olan yaşlı, hasta bireylerde ve çocuklarda enfeksiyona neden oluyor.
3- Araştırmaya göre kimi bakteriler bilhassa bağışıklık sistemi düşük olan yaşlı, hasta bireylerde ve çocuklarda enfeksiyona neden oluyor.İki baskın bakterinin isimleri: Chryseobacterium hominis ve Moraxella osloensis. Klasik bulaşık süngeri temizleme tekniklerinin bakterileri öldürmediğini düşünüyoruz. Kalan türler bilinmeyen sebeplerden ötürü, yok olan bakterilere göre çok daha dayanıklılar. Bunun yanı sıra yeniden üreyip, öncekine göre çok daha hızlı büyüyorlar.'

4- Egert 'kirli bulaşık süngerinizi' haftalık olarak değiştirmenizi öneriyor.
4- Egert 'kirli bulaşık süngerinizi' haftalık olarak değiştirmenizi öneriyor.Bilhassa hastane ya da kafeterya gibi yüksek hijyen gerektiren bir yerde çalışıyorsanız ya da yaşıyorsanız, ya da evinizde hasta veya yaşlı birileri varsa haftada bir kez sünger değiştirmeniz kesinlikle öneriliyor.

5- 'Süngerlerinizden korkmayın, fakat bu süngerlerin milyarlarca bakteriye ev sahipliği yaptığının bilincinde olun.'
5- 'Süngerlerinizden korkmayın, fakat bu süngerlerin milyarlarca bakteriye ev sahipliği yaptığının bilincinde olun.'