Pırıl Pırıl Olsun! Çaydanlıkları Parlatmanın 3 Basit Yolu!

Evinizdeki çaydanlıkları parlatmak için marketten bol kimyasal içeren pahalı ürünler almanıza gerek kalmadı. Evinizdeki malzemelerle çaydanlıkları tertemiz yapmanın 3 basit yolunu ve pratik bilgilerini sizin için galerimizde paylaşıyoruz.

1- Çaydanlığın içini parlatmak için:

1- Çaydanlığın içini parlatmak için:

Limon tozu kullanmanız kafi olacaktır. Çaydanlığın içine biraz limon tozu atıp, içine su doldurarak bir müddet kaynatın. Yaklaşık 20 dakika kaynattıktan sonra kaynayan suyu boşaltın ve durulayın. Sonra bir 20 dakika boyunca bu sefer çaydanlığınızın içinde duru su kaynatın . Bu işlemi haftada bir defa uygulamanız halinde kireç ve mat görüntüden eser kalmaz.


2- Sirke ve tuz ile parlatma yöntemi:

2- Sirke ve tuz ile parlatma yöntemi:

İlk olarak derin bir kase alıp sirkeyi boşaltın ve içine biraz tuz ilave edin. Tuz sirkenin içinde çözünsün sağlayın. Ardından temiz bir bezi bu karışım ile ıslatıp çaydanlığınızı ovun. Çaydanlığın her yanını temizlemeyi bitirdikten sonra duru su ile yıkayın.


3- Sirke ve karbonatla parlatma yöntemi:

3- Sirke ve karbonatla parlatma yöntemi:

Bir litre beyaz sirkeyi bir kaba boşaltın ve içine 2 yemek kaşığı karbonatı da atıp ikisini karıştırın. Karbonatın sirke içinde çözünmesini sağladıktan sonra hazırladığınız bu karışımın içinde çaydanlığı yaklaşık olarak 1 saat bekletin. Sonra temiz bez ile ovun. Lekelerden ve koyu kararmış renklerden böylelikle kurtulmanız mümkün. Sirke ve karbonat karışımını ayda 1 kez uygulayın.


4- Limon kabukları ile parlatma yöntemi:

4- Limon kabukları ile parlatma yöntemi:

Limon kabuklarını ufak parçalara ayırın, bu küçük parçalar elinizle çaydanlığınızı ovabilecek büyüklükte olmalı. Yaklaşık 20 dakika ovduktan sonra nemli bir bezle çaydanlığın üstünü silin. Çaydanlığı bir süre bu şekilde bekletip, sonra duru su ile temizleyin.


Sonuç muhteşem