Peynir Helvası


Damak tatlandıran nefis bir tat olan Peynir Helvası, genellikle Balıkesir, Kırşehir, Kırklareli gibi illerde çoğunlukla yapılan Höşmerim tatlısı ile karıştırılmaktadır. Çanakkale’nin meşhur bir tatlısı olan Sevgili Gamze Hanım ın paylaşmış olduğu Peynir Helvası, Gelibolu ve Tekirdağ ile sahiplenme konusunda tartışmalara bile konu olmuştur. Fakat Gelibolular bırakın Tekirdağ’ı, bağlı bulundukları Çanakkale iliyle bile bu tatlıyı paylaşmak istememektedir :)


Çanakkaleli arkadaşlar ve bu lezzeti tatmalarını tavsiye ettiğim diğer tüm arkadaşlar için Çanakkale’nin en meşhur tatlısı olan Peynir Helvası tarifini, Gamze Hanım bizlerle paylaştı. Tarihi çok eskilere dayanan Peynir Helvası, genellikle Balıkesir, Kırşehir, Kırklareli gibi illerde küçük farklılıklarla hazırlanan Höşmerim tatlısı ile karıştırılmaktadır. Ayrıca bu lezzetli tatlının kimin olduğu Tekirdağ ile Gelibolu arasında büyük bir mesele haline gelmiştir. Gelibolu’ lular bırakın Tekirdağ’ı, bağlı oldukları Çanakkale’yle bile paylaşmak istememektedirler. :)

Malzemeler


•    400 gr. un
•    100 gr. irmik
•    250 gr. margarin
•    500 gr. tuzsuz dil peyniri
•    750 gr. şeker


Yapılışı


Öncelikle yağımızdan 50 gr. kadar alıp bir tavada eritiyoruz ve içine tuzsuz dil peynirini rendeleyip iyice karıştırıyoruz. Daha sonra irmiğimizi ekleyip unumuzu ise azar azar ekliyoruz. En sonunda ise şekerimizi ilave edip pembeleşinceye kadar karıştırarak pişiyoruz. Daha sonra fırın tepsimizi iyice yağlayıp içine karışımımızı koyuyoruz baklava şeklinde dilim dilim keserek 20 dk. 180 °C fırında üzeri pembeleşinceye kadar pişiriyoruz.

Afiyet olsun.
Gamze AKINCIOĞLU