Pastırmalı Ve Patlıcanlı Tavuk Sarma


Baharatlı ve çemenli lezzetiyle birçoğumuzun sevdiği etlerden biri olan pastırma ile hazırlanan nefis bir tavuk yemeği tarifi var sırada. Birsel Hanım’ın bizlerle paylaştığı bu tarif daha pişerken bile etrafa yaydığı kokusuyla ve piştikten sonraki lezzetiyle akıllardan çıkmayacağa benziyor… :)


Pastırma baharatlı ve çemenli lezzetiyle birçoğumuzun severek yediği etlerden birisi sanırım. Sırada da Birsel Hanım’ın pastırma ile hazırladığı daha pişerken bile kokusuyla iştahları kabartacak bu lezzetli tarifi var...

Malzemeler


•    1 adet tavuk göğüs eti
•    8 dilim pastırma
•    2 adet kemer patlıcanı
•    1 adet közlenmiş kırmızı biber
•    ½ su bardağı rendelenmiş kaşar peyniri
•    MAGGİ paprikalı çeşni
•    MAGGİ otlu çeşni


Yapılışı


Patlıcanları közleyin ve suya tutarak kabuklarını soyun. Soyduğunuz patlıcanları ince şekilde kıyın ve kaşar peyniri rendesi ile harmanlayın. Üzerine tuz ekleyip karıştırın.

Tavuk göğüs etlerini ortadan ikiye bölün ve her bir parçayı kelebek gibi açın ve inceltin.( Bu işlemi kasapta yaptırabilirsiniz). Elde ettiğiniz biftekleri temiz bir zemin üzerine serin.

Üzerine pastırma ve közlenmiş kırmızı biber dilimleri dizin. Hazırladığınız patlıcanlarıda üzerlerine yaydıktan sonra bir kenarından tutup rulo şeklinde sarın ve kürdanla sabitleyin. Hazırladığınız tavuk sarmalarını fırın poşetine yerleştirin ve üzerine MAGGİ paprikalı çeşni, MAGGİ otlu çeşni serpip poşetin ağzını kapatın.

Poşetin ağzını sıkıca kapattıktan sonra kürdan yardımıyla birkaç yerinden delin. 180 C’ye ayarlı fırında 50 dakika pişirin. Piştikten sonra poşetin ağzını kesip açın ve ilk sıcaklığı geçince tavuk sarmaları dilimleyerek servis edin.

Afiyet olsun.
                                    Birsel TÜRKMEN