Mutfak Lavabosu Tıkanıklığını Açmanın Hızlı ve Ucuz Yöntemi

Mutfaktaki lavabo mu tıkandı? Evet bu biraz sıkıntılı bir durumdur, merak etmeyin bunu hem hızlı ve güveni hem de ucuz bir şekilde çözüyoruz. İşte tıkanan mutfak lavabosunu açmanın hızlı yöntemi!

1- Karbonat, tuz ve sirke

1- Karbonat, tuz ve sirke

Tıkanmayı yumuşatıp parçalayabilmek için lavaboya bir miktar sıcak su dökerek başlamalısınız. 1/2 fincan karbonat, 1/4 fincan tuzu karıştırarak lavabo deliğine dökün. 1 bardak sirkeyi ısıtıp, köpüğün dışarı gitmesine fırsat vermeden lavabo deliğini kapatın. 15 ila 30 dakika boyunca bu şekilde bekleyin. Ardından da sıcak su dökün. Tıkanıklığı giderecektir.


2- Kaynar su ve tuz

2- Kaynar su ve tuz

Aşırı bir tıkanma söz konusu değilse bunu uygulayabilirsiniz. Tuz boruyu içeriden temizleyerek, bakteri ve kötü kokuları anında giderir. Etkisi biraz hafiftir, bu nedenle olduğundan, eğer tıkanma sandığınızdan daha fazlaysa, aynı işlemi birden fazla tekrarlamanız gerekebilir.


3- Karbonat ve sirke

3- Karbonat ve sirke

Sirke ve karbonat, tıkanıklığı gidermede adeta usta iki kafadar! Bir miktar kaynar su dökerek üzerine de karbonat ilave edin. Kaynamış su ve sirkeyi birbirine karıştırıp karbonatın üzerine dökün. Lavaboya bu karışımı dökün.4- Sodyum Hidroksit

4- Sodyum Hidroksit

Sodyum hidroksit maddesi kimi sert maddeleri sıvılara dönüştürebilen adeta içinde sihir olan bir kimyasaldır. Tıkanmayı önleyen çözümlere yardımcılardan biridir. Bir kova alıp 3 litre soğuk suyla doldurun. Kovaya 750 ml sıvı kostik soda ekleyerek güzelce karıştırın (eldivenle karıştırın, çıplak elle temas etmeyin!) Bir süre bekleyip lavabo deliğine dökün. Yaklaşık olarak 20 dakika kadar bekletin. Süre sonunda kaynar su ile yıkayın.


5- Gider borusunun temizliği

5- Gider borusunun temizliği

Bu yöntemlerden sonuç alamazsanız; iş başa düştü demektir. Lavabonun altındaki dirsek boru zaman içinde yağ ve ufak artıkları toplayan kavisli bir borudur. İlk olarak lavabodaki suyu alın. Ardından borunun altına bir kova yerleştirin. Bu kavisli boru gevşetmeniz gereken somunlu 2 boruyla bağlantılıdır. Burada büyük olasılıkla tıkanıklık yapan yiyecek artıkları, yağ ve başka şeyleri göreceksiniz. Bir eldiven ile biriken atıkları temizleyip, sonrasında sıcak su ile yıkayın. İşiniz bittiğinde boruları yeniden yerine takın.