• Ana Sayfa
  • Yemek Tarifleri
  • Blog
  • Resimler
  • Videolar
  • Bugün Ne Pişirsem
  • MenülerKarıncalardan kurtulmanın doğal yolları nelerdir?

Belirli nedenlerden dolayı evlerin içlerine yuva yapan karınca gruplarından kurtulmak doğal yöntemlerle veya ilaçlı müdahaleyle mümkün olabilir.
Karıncalardan kurtulmanın doğal yolları nelerdir?
Alınan yanlış veya eksik önlemler karınca gruplarını dağıtmayacağı gibi sayılarının çoğalmasına da sebebiyet verebilir. Doğal yöntemler kullanılarak alınabilecek önlemler kısa sürede karınca gruplarını dağıtacağı gibi uygulanması da oldukça kolaydır.
 
Karınca gruplarının ev içinde yuvalanmasını engellemek için ilk önce karıncaları eve çeken nedeni bulmak gerekir. Karıncaları genel olarak eve çeken nedenler; ev içinde beslenen bitkiler, yemek kalıntıları hatta yemeklerin kendileri ve ortamda bulunan nem miktarı olarak 3 şekilde gruplandırılır.
 
Karıncaların evlerde yuvalanma sebepleri:
 
Çöp kovasının ağzı açık bırakılmamalıdır. Dolan çöp kovası düzenli bir şekilde atılmalıdır. Çöp kovasının kullanımından kaynaklı hatalar karıncaları ev ortamına çeken nedenlerdendir.
Mutfak tezgahlarının üst kısımları ve kenarlarının düzenli olarak temizlenmesi gerekir. Karıncaların evlerde ilk görüldüğü yerler genel olarak mutfak tezgahıdır.
Evler düzenli olarak silinmelidir. Özellikle halılarda ve mutfak tezgahlarında unutulan şeker parçacıkları ve yemek kırıntıları karıncaları eve çeken nedenlerdendir.
Ev içlerinde yuva yapan karıncaları dağıtma yöntemleri:
 
Karıncaların sevmedikleri bazı kokular vardır. Bu kokuları alan karıncalar bulundukları ortamları kısa sürede terk eder.
Sirke kokusu karıncaların sevmediği kokuların başında gelir. Su ve sirkenin birleştirilmesiyle yapılan karışımı karıncaların yoğun olarak bulunduğu bölgeye ve karınca yuvasıyla toplandıkları bölge arasındaki mesafeye damlalar halinde dökmek karıncaların dağılması için yeterli olacaktır.
Karıncaların toplu olarak bulunduğu yerlere; nane, tarçın, karanfil gibi baharatları belirli aralıklarla dökmek karıncaların evi terk etmelerini sağlayacaktır.
Sarımsak, limon ve kahve telvesi de karıncaların sevmediği kokular arasındadır.
Karınca yuvalarının önlerine tebeşir, salatalık kabuğu, kırmızı biber, karabiber, zerdeçal, tarçın gibi baharat ve cisimleri barikat olarak koymak karıncaların yuvalarından çıkmasını önler ve başka bölgelere gitmesini sağlar.
Karıncaların bulunduğu yerlerde lambayı, 2 veya 3 gece boyunca açık tutmak oradan dağılmalarını sağlayacak diğer bir yöntemdir. 
Karınca yuvasının önüne ekmek mayası koymak karıncaların yollarını değiştirecektir.
Kurumuş limon kabuklarını karıncaların geçiş yollarının kenarlarına koymak ve üzerine sirke damlatmak faydalı olabilir.