• Ana Sayfa
  • Yemek Tarifleri
  • Blog
  • Resimler
  • Videolar
  • Bugün Ne Pişirsem
  • MenülerKruvasan Tarifi

185 Oy, Puan:3.65
8 kişi defterine ekledi

Gevrek ve lezzetli, bu kruvasanlar pastaneden aldıklarınızı aratmayacak..
Kruvasan Tarifi


Gevrek ve lezzetli, bu kruvasanlar pastaneden aldıklarınızı aratmayacak..

Malzemeler:

500 gr un

15 gr kuru maya (bir yemek kaşığı)

90 gr toz şeker (yarım su bardağı)

15 gr tuz  (bir yemek kaşığı)

300 ml ılık süt

340 gr tereyağı, oda sıcaklığında

1 yumurta (2 çorba kaşığı suyla çırpılacak)

Hamuru açmak için ilave un


Öncelikle hamuru hazırlayalım. Un, tuz, şeker, süt ve biraz ılık suyla ıslatıp erittiğimiz mayamızı ekleyip tüm malzemeleri karıştırıyoruz. İyice yoğurduktan sonra çok sert olmayan, pürüzsüz ve elastik kıvamda bir hamur elde ediyoruz. Daha sonra hamurumuzun üstünü bir bezle kapatıp yaklaşık iki katı büyüklüğe ulaşana dek mayalanmaya bırakıyoruz. Bu sırada tezgahımızın üzerine bir miktar streç film seriyoruz, strecin üzerine tere yağını koyup, onu da bir kat streçle kapatıyoruz. (tereyağı streç filmlerin arasında kalacak) daha sonra bir merdane yardımıyla yağın üzerinden geçip, yaklaşıp 20X25 cm boyutlarında açıyoruz. Gerekli boyutlara geldiğinde sarıp, donması için buzluğa atıyoruz.

Hamurumuz yeterince mayalandığında, un serptiğimiz tezgahımıza alıyoruz. Üzerine un serptiğimiz hamuru biraz yumruklayarak içindeki havanın atılmasını sağlarsak daha kolay açılacaktır.  Daha sonra, hamuru bir dikdörtgen şeklinde açıyoruz, büyüklük olarak tereyağını içine alabilecek boyutlarda olmalıdır, (tereyağının en az 2 katı kadar) Gerekli boyutlarda açtığımız hamurun içine dondurduğumuz tereyağını ekleyip, hamurumuzu katlıyoruz.  Bu sırada hamuru kaldırıp, tezgaha un serptikten sonra tekrar yerleştirmeniz yapışmaması adına önemlidir. İçine terayağını yerleştirdiğimiz hamuru tekrar açıyoruz, ve yine büyük bir dikdörtgen yapıyoruz,  bu kez de dikdörtgen şeklindeki hamuru 3’e katlıyoruz.  Katlarken, hamurumuza yapışmış olan fazla unları bir fırça yardımıyla temizleyebiliriz. Streç filmle sardığımız hamuru buzdolabına atıp, 25-30 dk dinlenmeye bırakıyoruz.

                30 dk sonra çıkarttığımız hamuru, tekrar dikdörtgen şeklinde açıp, katlayıp dolaba atıp 30 dk daha bekletiyoruz. Ve dolaptan çıkardığımız hamuru son kez açıp, katlıyoruz. Bu defa tüm gece beklemesi için buzdolabına koyacağımızdan hamurumuzun düzgün açılıp katlandığından emin olmalıyız. (toplamda 3 kez açma, katlama işlemi yapmış oluyoruz.)

Ertesi gün dolaptan çıkardığımız hamuru yine unlanmış bir zemin üzerine alıp, ortadan ikiye kesiyoruz. Parçalardan birini en az yarım santimetre kalınlığında ve bir dikdörtgen şeklinde açıyoruz. Daha sonra yatay olarak tezgaha yerleştirdiğimiz dikdörtgen şeklindeki hamurumuzun kenarlarındaki pürüzlü alanları kesip düzleştiriyoruz ve bıçağı hamura verev tutarak üçgen şeklinde parçalar kesiyoruz.  Üçgenlerin geniş taraflarından başlayarak, sigara böreği sarar gibi sarıyoruz ve işte kruvasanlarımız hazır hale geliyor. Hamurumuzun diğer parçası için  de aynı işlemi uygulayabilir ya da buzluğa atıp daha sonra tekrar yapabilirsiniz. Pişirme kâğıdı serilmiş bir tepsiye yerleştirdiğimiz kruvasanlarımızı üzerlerine bir poşet geçirip, biraz daha mayalandırıyoruz, yine boyutlarının 2 katına ulaşmalılar. Gerekli boyuta geldiklerinde üzerlerine hazırladığımız yumurtalı karışımdan sürüp, önceden ısıtılmış 190 derecelik fırında yaklaşık 15 dakika pişmeye bırakıyoruz.

Kahvaltılar için oldukça lezzetli bir tercih olan enfes kruvasanlarımız hazır, afiyet olsun!!


                                                                                                                          Kullanmadığınız sütyeniniz ile kendinize kolaylıkla arkası olmayan sütyen yapabilirsiniz. Abiye elbiseleri ya da sırtı açık olan elbiseleri giyerken kendi yapacağınız arkası olmayan sütyeni kullanabilirsiniz.

Bakın bakalım bulaşık makinesinde kim var, bulaşıkları nasıl yıkıyor?

Çoğumuz için, sık sık yapmak durumunda olduğumuz yorgana nevresim geçirmek zahmetli bir iştir. Biz de sizin için bu yükü hafifletecek pratik yolunu anlatan bir video seçtik. Siz de izleyip nevresimleri kolayca yorgana geçirin!

Tek kelimeyle inanılmaz!! Yaşam Mucizesi - İzlemenizi tavsiye ederim..

Müziğin ritmini duyunca sizde yerinizde duramayıp dans etmeye başlayacaksınız. Spror yapmanın en keyifli hali bu olsa gerek. Dans ederek ve eğlenerek zayıflamak gibisi var mı ? :)

1 ay boyunca her gün 3 litre su içen kadının yüzündeki değişikliğe inanamayacaksınız..

Sadece ülkemizde hamarat ablalar yokmuş bakın nasıl şov yapıyorlar...

Anneler babalar iki dakikada çocuklarını şekilde şekile sokacaklar peki ne o alcak kuaförlere berberlere yazık değil mi?

Eyeliner sürmeyi hallettik mi göz makyajının %90'ını halletmiş oluruz :) O zaman hatasız ve kolay bir şekilde eyeliner sürmeyi öğrenmek için hemen videomuzu izleyin!

Karpuzu birde bu yöntemi kullanarak dilimleyin. Misafirleriniz geldiğinde karpuzu videoda anlatıldığı gibi servis yapabilirsiniz. Misafirleriniz bu servis şekline çok şasıracaklar.

Ayak kemiklerinde çıkıntı olanlar için bu sorunu giderebilecek olan bir önerimiz var. Bir lastik toka yardımıyla videomuzdaki işlemi belirli aralıklarla uygulayın.

Evlenin bir çok şey değişiyormuş meğer yoksa değişmiyor mu? Senin fikrin nedir?