• Ana Sayfa
  • Yemek Tarifleri
  • Blog
  • Resimler
  • Videolar
  • Bugün Ne Pişirsem
  • MenülerHurmanın Faydaları

İftar sofralarının vazgeçilmez meyvelerinden olan hurmanın tadının yanı sıra içerdiği besin öğeleri bakımından da tam bir mucize olduğunu biliyor muydunuz?
Hurmanın Faydaları

İftar sofralarının vazgeçilmez meyvelerinden olan hurmanın tadının yanı sıra içerdiği besin öğeleri bakımından da tam bir mucize olduğunu biliyor muydunuz? Uzmanlar, ülkemizde genellikle Ramazan ayı boyunca tüketilen hurmanın aslında 12 ay boyunca sofralarımızda bulunması gerektiğini belirtiyorlar.

Bilinen en eski bitki çeşitlerinden biri olan hurma insan vücudunun sağlıklı ve zinde kalabilmesi için hayati önem taşıyan 10 dan fazla element içerir. Hurmada sodyum, potasyum, kalsiyum, magnezyum, demir, kükürt, fosfor ve klor bulunmaktadır. Ayrıca lif, yağ ve proteinler açısından da oldukça zengindir.  A vitamini, beta karoten, B1, B2, B3 ve B6 vitaminlerini de içeren hurma tam anlamıyla mucizevî bir meyve. Hurmada bulunan vitamin ve minerallerin insan vücudundaki faydalarından bahsedecek olursak:

Araştırmalara göre, hurma hafızayı geliştiriyor, kolesterolü düşürüyor, kanser önleyici antioksidanları ihtiva ediyor. İçerdiği potasyum sayesinde hamilelik döneminde tüketildiğinde bebeklerin beyin gelişimine ve sağlıklı büyümelerine önemli katkı sağlıyor. Doğumu kolaylaştırıcı etkisi olduğu da bilinen hurma, doğumdan sonra da anne sütü salgılanmasını arttırıcı etkiye sahip. Antiseptik etkisi sayesinde lohusa yaralarının da hızla iyileşmesini sağlayan hurmanın sindirim sistemi üzerinde de faydaları biliyor. Yüksek oranda lif ve şeker içerdiği bilinen hurma ülsere ve böbrek yetmezliğine fayda sağlıyor. Ayrıca yakın zamanlarda yapılan bir araştırmaya göre hurmada bulunan B-karotenin, uzun süreli kullanımda hafıza kaybına mani olduğu ortaya çıkmıştır. Hurmada yüksek oranda bulunan liflerin de kolon, göğüs ve rahim kanseri ihtimalini düşürdüğü biliniyor. Yüksek besin değerinin yanında hurmaların, antioksidan özelliğine sahip olduğu ve böylece kanser, damar tıkanıklığı ve yaşlanmanın önlenmesinde faydalı olduğu biliniyor. Hurma içerdiği demir sayesinde de kansızlığa iyi geliyor. Aynı zamanda hurmada bulunan kalsiyum ve fosfor ise, iskelet oluşumu ve vücudun kemik yapısının dengelenmesi için çok mühim elementlerdir. İhtiva ettiği B1 ve B2 vitaminleri sayesinde karaciğeri güçlendirir.

Anlaşıldığı üzere, faydaları saymakla bitmeyen hurma sofralarımızdan 12 ay boyunca eksik etmememiz gereken bir meyve. Özellikle hamilelik ve lohusalık döneminde de öğünlerimizden eksik etmemeliyiz. Aç kaldığımız ve hemen yemek yiyemeyeceğimiz durumlarda da ağzımıza atacağımız iki hurma hem açlığımızı bastıracak hem de sağlıklı bir atıştırmalık olacaktır. Bizim tavsiyemiz, bu kadar fazla faydası bulunan bu mucizevi meyveyi yanınızda her daim bulundurmanız.