• Ana Sayfa
  • Yemek Tarifleri
  • Blog
  • Resimler
  • Videolar
  • Bugün Ne Pişirsem
  • MenülerBakımlı Ve Sağlıklı Eller İçin Birkaç Öneri

Eller insanın aynasıdır. El bakımı her yönden önemlidir. Eller yeni biriyle tanıştığınız zaman ya da iş mülakatında bakılacak en önemli yerlerden biridir. Eller insanın karakterinden, yaptığı işler hakkında bize ufak tüyolar verir.
Bakımlı Ve Sağlıklı Eller İçin Birkaç Öneri

Ani sıcaklık değişimleriyle beraber aşırı sıcak ya da aşırı düşük sıcaklıklarda ellerimiz hasar görebilir. Ellerdeki hasar genellikle deri cildinde çatlamalarla kendisini gösterebilir. Ev işleriyle uğraşan kadınların elleri, temizlik esnasında destek ürünler kullanılmadığı takdirde daha fazla tahriş olabilir. Ellerinizin yıpranmasını önlemek için aşağıda yazılanları yaparsanız daha sağlıklı ellere sahip olabilirsiniz.

1- Suyla yapılacak işlerde lastik eldiven giymeyi unutmayın. Ev işlerinde ise pamuklu eldivenleri giyerseniz elleriniz daha az yıpranır.

2- Ellerinizi yıkadıktan sonra mutlaka kurulayın. Yıkamadan sonra ellerde bakteri birikiminin olmaması için kesinlikle ellerin kurulanması gerekiyor.

3- Çatlayan eller için vazelin acil bakım yöntemi olarak yıllarca kullanılmaktadır. Uyumadan önce çatlamış ellerinize bolca süreceğiniz vazelini iyice ellerinize yedirdikten sonra pamuk bir eldiven giyiniz. Sabah kalktığınızda ise ellerinizi ılık suyla yıkayın ve hafif hareketlerle kurulayın.

4- Sabah egzerzisi olarak ellerinizi yumruk yapın ve iyice sıkın. Sonra parmaklarınızı öne doğru açın. İki elinizi aynı zamanda aynı hareketi yapın. Günde en az 8 defa bu hareketi yapın.

5- Salatağın kabuklarını biraz derince soyun ve bu kabuklarla elleriniz ovalayın. Ayrıca ele sürülecek limon suyu da eller için yararlıdır. Elin rengine iyi gelir.

6- Haftada en az birkez çok yağlı kremle ellerinize masaj yapın. 

7- Günde bir kere parmakları, tırnakları fırçalayın.