• Ana Sayfa
  • Yemek Tarifleri
  • Blog
  • Resimler
  • Videolar
  • Bugün Ne Pişirsem
  • MenülerOrganik Besinler Hakkında 1

Bir besinin organik olduğunu nasıl anlarız? Organik ürün etiketleri bize ne anlatmak istiyor? Sorularının cevabını merak ediyorsanız makalemizi okuyabilirsiniz.
Organik Besinler Hakkında 1

Günümüz dünyasında kısa zamanda daha fazla tarımsal ürün almak isteyen çiftçiler tarımsal alanlarda suni gübre, tarım ilaçları, antibiyotik ve hormonlar kullanılıyor. Bu yöntemlerle yetiştirilen yiyeceklerin yenmesiyle de vücutta zamanla biriken tehlikeli maddeler nedeniyle ölümcül hastalıklar ortaya çıkıyor. Artık birçok insan bilinçlendi ve hormonla, tarım ilaçlarıyla büyütülen besinleri vücuduna sokmak istemiyor. Bu nedenle de organik ürün yetiştirip satan bir sektör ortaya çıktı.


Ürünlerin organik sertifikalı olmasıyla gıdaların organik sertifikalı tarla ve çiftliklerden geldiği anlayabiliriz. Ürünler bir takım incelemeden geçtikten sonra da organik tarım yönetmeliğine göre “organiktir” sertifikasını almaya hak kazanır. Sertifikası olmayan ürünler organik sayılmaz.

Aldığınız ürünün üzerinde Tarım Bakanlığı’na ait organik ürün logosu ile birlikte sertifikayı veren kuruluşun logosunun bulunması gerekiyor. Logolar sayesinde ürünün organik olup olmadığını anlayabiliriz..

Organik ürünlerin üzerindeki etiketler incelersek daha bilinçli bir alışveriş yapabiliriz.


1- %100 Organik
Üzerinde “%100 organik” yazan bir etiketin anlamı o ürünün tamamıyla organik malzemeleri içerdiği anlamına gelir. Eklenen su ve tuz hariç olarak

2- Organik
Bir ürünün “organik” olarak etiketlenmesi, eklenen su ve tuz hariç, ürünün yüzde 5 ve daha az organik olmayan içeriği var anlamına gelir. Ayrıca koruyucu sülfit maddesini de içermemesi gerekir. Sülfit besinlerin daha uzun süre taze kalmasını sağladığı gibi besinlerin bozulmasını da önleyen bir katkı maddesidir. Toplumun yüzde 1’inde sülfit alerjisi olduğu içinde birçok alerjik reaksiyona da neden olabilir. Bu nedenle de organik ürünlerin içinde sülfit katkı maddesi yoktur.  

 3- Organik malzemelerle yapılmıştır

Bu etiketi taşıyan ürünlerde ise Sülfit katkı maddesi katılmadığı halde eklenen su ve tuz hariç, en az yüzde 70 organik içeriklidir.

Yüzde 70’ten daha az organik içeriği olan ürünler organik ürün kapsamına girmez.