• Ana Sayfa
  • Yemek Tarifleri
  • Blog
  • Resimler
  • Videolar
  • Bugün Ne Pişirsem
  • MenülerMutfağa Hamarat Bir Dokunuş

Bayanlar akşam yemekleri, pastalar, tatlılar ve nefis hazırlıklar içine girdiği zamanlarda mutfakta bazı sorunlarla da karşılaşabiliyorlar. Pratik yöntemlerle bu sorunları en aza indirmek için pratik bilgiler paylaşıyorum sizlerle umarım sizler için faydası olur.
Mutfağa Hamarat Bir Dokunuş

Sarımsaklarınız için: Sarımsakları soymak ve temizlemek ince iştir, sarımsaklarınızı soyup buzdolabı poşetine koyun ve buzdolabınızda saklayın kullanacağınızda tek tek soymakla uğraşmasınız.
Domates için: buzdolabında çabuk bozulan sebzelerden biridir. Buzdolabında uzun süreli dayanmasını istiyorsanız dolaba koymadan önce yeşil saplarını koparın, sapını çıkardığınız yerin altta kalacak şekilde yerleştirin.
Muz için: Muzları pasta, kek ve tatlı süsleri için sık sık kullanırız ama çabuk kararan bir meyvedir. Muzları soyun ve içi su dolu bir kabın içinde 15-20 dk bekletin saklama kabına alıp dolabınızda saklayın.
Un saklamak için: Paket olarak aldığınız unlarınızı buzdolabında saklarsanız daha uzun ömürlü olur.
Salçalar için: Her daim mutfaktan eksik olmayan salçalar kapağı açıldıktan sonra çabuk küflenir.Salçayı her zaman cam kavanozda ve her kapağı açıldıktan sonra üzerine zeytinyağı döküp saklarsanız küflenmesini önlemiş olursunuz.
Çikolata saklamak için: Çikolataları kim sevmez ki ama onlarında bozulma riski çoktur bu yüzden ışık görmeyen serin bir yerde muhafaza etmelisiniz.
Karnabahar kokusu için: Karnabahar pişirirken pek hoş olmayan kokuyu önlemek için kaynama suyuna tuz ve iki kaşık sirke ilave edip haşlayın.
Lahana kokusu için: Karnabahar gibi lahana kokusu da eviniz sarar bunun için pişirme suyuna elma kabukları ilave edin.
Fırına sinen kötü kolular için: Fırınlar mutfakta en önemli yardımcımızdır, ancak içine sinen kokular yüzünden bazen zor anlar yaşarız bunun için, yemeği pişirmeden önce içi sirke dolu bir tavayı fırının orta kısmına koyun ve 2-3 dk ısıtın daha sonra sirkeli suyu çıkartın ve soğumaya bırakın.
Haşlanmış meyveler için: Süslemek ve salatalara kullanılan haşlanmış meyvelerin çabuk yumuşamaması için haşlanan meyveleri soğuk suyun içine atın daha sonra süzün ve daha diri kaldığını göreceksiniz.
Portakal ve limon soyarken: İçinde bulunan beyaz etlerini çıkarmak için meyveyi soymadan önce 15 dk kaynar suyun içinde tutun daha sonra soğuk suyla şok yapın daha kolay soyulacak ve beyaz etlerini çıkarmanız daha kolay olacaktır.
Dibi tutan tencereleriniz için: Yemek yaparken çok nadirde olsa dibi tuttu ve temizlemek gerçekten zorsa, karbonatı suyla hamur kıvamına getirin ve tencerenin dibine sürün, 1 gece bekletin ertesi gün kolay çıktığını ve temizlendiğini göreceksiniz.
Tahta kaşıkların temizliği için: Bulaşık tozuyla ovun ve yıkayın açık havada kurutun.
Kurabiyeleriniz tepsiye yapışmaması için: Kurabiyeler sıcakken tepsiden çıkarmalısınız, ama unuttunuz ve kurabiyeler yapıştıysa fırın içinde 5-6 dk ısıtın daha sonra sıcakken çıkarmayı deneyin.
Mayalı hamur için: Hamurun daha kolay yoğurmanız için maya ile birlikte sıvıyağ ilave edin veya 1 adet haşlanmış patates ile yoğurun.
Et suyu için: Et suyu yaparken mutlaka soğuk su ile haşlayın aromaları böylece eşit olur.

Not: Sizinde bizimle paylaşmak istediğiniz ve uyguladığınız pratik bilgiler varsa bizimle paylaşabilirsiniz.