• Ana Sayfa
  • Yemek Tarifleri
  • Blog
  • Resimler
  • Videolar
  • Bugün Ne Pişirsem
  • MenülerHöşmerim

0 Oy, Puan:5

Höşmerim Tatlısı, Anadolu’nun birçok yerinde bilinen ve sevilen bir tatlıdır. Hemen hemen her evin mutfağında bulunan basit malzemelerle yapılır. Bir rivayete göre İstiklal Savaşının en çetin ve yoğun günlerinde Yunanlılarla savaşmakta olan Türk askerleri, Işıklar köyünde yaşlı bir ninenin evine konuk olurlar. Düşmanlara karşı canını vermeye hazır askerlerimizi gören nine oldukça duygulanır. Hemen onları en iyi şekilde ağırlamanın yollarını arar. Ancak savaş zamanı olduğundan ikram için bir şey bulamaz. Fakat elinde bulunan süt, yağ, un ve şekerle hemen oracıkta bir tatlı hazırlamaya kalkar. Sonra da askerlerimize ikram eder. Ninenin tatlıyı sunarken Hoş mu erim demesi günümüze kadar değişir ve askerlerin o zaman çok beğendiği tatlı günümüze höşmerim olarak ulaşır. İşte böyle bir hikaye ile ortaya böyle çıkan Höşmerim, günümüzde de hala sevilerek yapılmakta ve sunulmaktadır. Bu nefis tatlının tarifini de Hatice Hanım bizlerle paylaştı. İşte o meşhur tatlının tarifi:
Höşmerim

Malzemeler
•    1 kg. süt (kaynamamış)
•    1 çay kaşığı peynir mayası
•    3 çay bardağı irmik
•    1 çay bardağı sıvıyağ
•    1 adet yumurta
•    ½  paket vanilya
Yapılışı
1 kg. süt kaynamadan ılıt. İçine 1 çay kaşığı peynir mayası koy. Yoğurt yapar gibi mayalanmaya bırak (2 saat). İçine 3 çay bardağı irmik, 1 çay bardağı sıvı yağ, 1 yumurta, vanilyayı koy. Tahta kaşıkla karıştırarak kaynat peynirler parça parça belli olsun iyice kaynattıktan sonra 3 su bardağı şeker koy. Biraz daha kaynat kapağını kapatarak 5 dk. dinlendir. Daha sonra kâselere dökerek servis yapınız.

Afiyet olsun.
Hatice KARAKUŞ


Kullanmadığınız sütyeniniz ile kendinize kolaylıkla arkası olmayan sütyen yapabilirsiniz. Abiye elbiseleri ya da sırtı açık olan elbiseleri giyerken kendi yapacağınız arkası olmayan sütyeni kullanabilirsiniz.

Bakın bakalım bulaşık makinesinde kim var, bulaşıkları nasıl yıkıyor?

Çoğumuz için, sık sık yapmak durumunda olduğumuz yorgana nevresim geçirmek zahmetli bir iştir. Biz de sizin için bu yükü hafifletecek pratik yolunu anlatan bir video seçtik. Siz de izleyip nevresimleri kolayca yorgana geçirin!

Tek kelimeyle inanılmaz!! Yaşam Mucizesi - İzlemenizi tavsiye ederim..

Müziğin ritmini duyunca sizde yerinizde duramayıp dans etmeye başlayacaksınız. Spror yapmanın en keyifli hali bu olsa gerek. Dans ederek ve eğlenerek zayıflamak gibisi var mı ? :)

1 ay boyunca her gün 3 litre su içen kadının yüzündeki değişikliğe inanamayacaksınız..

Sadece ülkemizde hamarat ablalar yokmuş bakın nasıl şov yapıyorlar...

Anneler babalar iki dakikada çocuklarını şekilde şekile sokacaklar peki ne o alcak kuaförlere berberlere yazık değil mi?

Karpuzu birde bu yöntemi kullanarak dilimleyin. Misafirleriniz geldiğinde karpuzu videoda anlatıldığı gibi servis yapabilirsiniz. Misafirleriniz bu servis şekline çok şasıracaklar.

Eyeliner sürmeyi hallettik mi göz makyajının %90'ını halletmiş oluruz :) O zaman hatasız ve kolay bir şekilde eyeliner sürmeyi öğrenmek için hemen videomuzu izleyin!

Ayak kemiklerinde çıkıntı olanlar için bu sorunu giderebilecek olan bir önerimiz var. Bir lastik toka yardımıyla videomuzdaki işlemi belirli aralıklarla uygulayın.

Değişik ve harika bir pasta süsleme yöntemi öğrenmek ister misiniz? Bu süsleme yöntemi ile pastanızın albenisi ikiye katlanacak :)