Kuru Kayısı Tatlısı


Kuru kayısı besleyiciliğinin yanı sıra potasyum açısından çok zengin bir besin kaynağıdır. Kayısı, sindirim sorunlarına iyi gelerek kabızlığı da önler. A vitamini içeren kayısı cilt bozuklukları tedavisinde de kullanılmaktadır. Bu yüzden kayısıyı yemeklerimizde kullanmak en doğrusu. İşte sizlere Gamze Hanımdan bu yararlı meyvenin lezzetli bir tatlı tarifi olan Kuru Kayısı Tatlısı..


Görme fonksiyonlarını güçlendiren ve içerisinde A vitamini bulunduran kayısı aynı zamanda cilt bozukluklarının tedavisinde de kullanılmaktadır. Sindirimi kolaylaştırıp kabızlığı gideren kayısı, ayrıca şeker hastalığının gelişimini de engeller. Bu kadar yararlı bir meyveyi tüketmememiz için de bir sebep yok bence. Ayrıca kayısı güzel kokulu bir meyve olmasının yanında Gamze Hanım’ında bizimle paylaştığı gibi tatlı ve hoşaf tarzı içecekleri oldukça lezzetli olmaktadır.

Malzemeler


•    30 adet Kayısı ( gün kurusu olursa daha iyi olur)
•    2 su bardağı su
•    1 çay bardağı şeker
•    30 adet ceviz


Süslemek İçin:


•    1 su bardağı kırk ceviz


Yapılışı


Öncelikle kayısılarımızı bir kâseye koyalım ve üzerini örtecek kadar suya koyarak bir gece bekletelim ama tabi ara sıra da suyunu değiştirelim. Ertesi sabah kayısılarımızın bulunduğu kâsedeki suyunu bir tencereye içine alalım içine şeker ilave ederek bir taşım kaynatalım.

Daha sonra Kaynayan şuruba kayısıları ilave edelim ve kısık ateşte kayısılar şerbeti çekene kadar pişirelim. Kayısılarımız soğuduktan sonra her birinin arasına ceviz koyarak kayısı tatlılarımızı üzerine kalan şerbetinden de ve kırık cevizlerden koyarak servis tabaklarımızda servis edelim

Afiyet olsun.
Gamze AKINCIOĞLU