Kedinize Sakın Bu Yiyecekleri Vermeyin!

En sevimli hayvan dostlarımızdan olan kedinize yemeklerinizden vermek isteyebilirsiniz. Ancak ona bilinçsiz şekilde vereceğiniz yemeklerle ona farkında olmadan zarar verebilirsiniz. Kedilere zararlı olan yiyeceklerin açıklamalarını resimlerimizin altında görebilirsiniz.

Çiğ yumurta

Çiğ yumurta

Çiğ yumurtada kediniz için ölümcül olabilecek çok ciddi parazitler bulunabilir. Yumurtayı pişirip verdiğinizde de minik minik verin.


Etlerin yağlı yerleri

Etlerin yağlı yerleri

Çiğ et kedinizde pankreas iltihaplanmasına ya da sindirim sistemi problemlerine yol açabilir.


Kafeinli ürünler

Kafeinli ürünler

Bizlerde uyandırıcı özelliğe sahip olan kafein, kedilerde gerginliğe neden olabilir ya da kalp yetmezliği gibi ciddi sonuçlar doğurabilir.


Yenilen etlerin kemikleri

Yenilen etlerin kemikleri

Yediğiniz etlerin kemiklerini kedinize vermeyin, çünkü yerken boğulma tehlikesi geçirebilir. Ayrıca dişlerine de zarar verebilir.


Çiğ balıklar

Çiğ balıklar

Kediler balığa hayır diyemese de ona çiğ balık vermeyin. Bu B vitamini eksikliği yapar. Mide ve sinir sorunlarına yol açabilirsiniz.


Süt

Süt

Aksi bilinmesine rağmen kedilerin aslında laktoza karşı duyarlılığı vardır. Süt içen kediler ishal olabilir ve karın ağrısı çekebilir.


Soğanlar

Soğanlar

Soğanların içinde alyum bileşimleri vardır bu sebeple bu onda zehir yerine geçebilir. Kedinizin kumunda kırmızılık görürseniz mutlaka bunu veterineri ile paylaşın.