En Güzel Davet Sofraları Yarışıyor – 20


Yarışmacımız Ceylan Kıvrak Moğulun davet sofrası ve menüsündeki tarifler için yarışmada başarılar diliyorum. Emeğinize Sağlık.

Menü:

1.    Közlenmiş biber ve patlıcan salatası (hatay usulü)
2.    Kuru patlıcan dolması
3.    Kuru biber dolması
4.    Zeytinyağı barbunya
5.    Peynirli ve patatesli küçük tek atımlık böreklerim

Kuru dolma

Yapılışı:

1.    Pirinçleri yakarız içine taze nane, taze maydanoz, domates, soğan, sarımsağı küçük çük doğrarız. Sonra biber ve domates salçası ve zeytinyağı ekleriz ve olmazsa olmazın nar ekşisi. Harcı bir güzel karıştırıp hazırlarız. Bir yanında kuru biber ve patlıcanı kaynayan suya atarız bir dakika kaynadıktan sonra süzeğe çıkarırız, kuru dolmaları normal dolmadan biraz daha az dolduruyoruz.

Afiyet olsun.

Közlenmiş Biber ve Patlıcan Salatası Yapılışı:

1.    Patlıcanı közleyip soyuyoruz istenilen ebatta doğruyoruz ben küçük seviyorum sonra içine bir diş sarımsak ağza gelmice şekilde doğruyoruz bana göre esas tadı veren taze nane ekliyoruz. Zeytin yağ ve nar ekşisin ide ekledikten sonra yapıyoruz.

Peynirli ve patatesli tek atımlık börek tarifi:

Yapılışı:

1.    Milföy hamurlarını biraz gevşedikten sonra dörde bölüyoruz. Peynirliler klasik peynir maydanoz karışımı harcı yapıp tek tek içlerine koyup bohça yapıyoruz tepsiye diziyoruz patatesli börekler ise patatesi haşlıyoruz bir güzel soyup eziyoruz, sonra bir tencerede bir küçük soğanı kavurup biraz toz biber ve patatesleri de ekleyip güzelce kavuruyoruz ve milföylerin içine koyuyor bohça şeklinde kapatıyoruz.

Afiyet Olsun.