Dondurmalı Şeftali Tatlısı


Yaz gelince rengarenk tüylü kabuğu, etrafı saran mis gibi kokusu ve sulu kıvamıyla sevenlerine bütün güzelliğini göstermek üzere reyonlarda hemen yerini alır şeftali ve benim gibi sevenleri de biran önce yemek için harekete geçerler tabi… Benim tek tek yemeyi sevdiğim kadar birçok tarifin içinde değerlendirdiğim bu lezzeti Selda Hanım’da bu tarifinde serin ve lezzetli bir yaz tatlısına dönüştürmüş ve işte size tarifi…


Yaz gelince reyonlarda hemen yerini alan, rengarenk tüylü kabuğu, etrafı saran mis gibi kokusu ve sulu kıvamıyla sevenlerinin dikkatini çeken şeftali, benimde en sevdiğim ve reyonlarda görür görmez bir an önce yemek için harekete geçtiğim meyveler arasında… Sırada ise Selda Hanım’ın bu nefis meyveyle hazırladığı serin ve lezzetli bir tatlı tarifi var.

Malzemeler


•    4 adet şeftali
•    8 yemek kaşığı şeker
•    1 su bardağı su


Üzeri İçin


•    Dondurma
•    Çekilmiş fıstık veya ceviz


Yapılışı


Şeftalileri soyup ortadan 2 ye bölelim çekirdek yatakla¬rını çıkaralım ve oyuk kısmı üste gelecek şekil¬de fırın kabına dizelim.

Şeftalilerin oyuklarına 1 çorba kaşığı şeker dolduralım. Fırın kabına 1 su bardağı su gezdirip şeftalilerin üzerini alüminyum folyo ile kapatalım.

200° ısılı fırında şeftalileri, diriligini kaybedene dek pişirelim. Fırından aldıkdan sonra soğutalım biraz beklettikten sonra birer kaşık oyuk kısımlarına dondurma koyup üzerine de isteğe göre cekilmiş ceviz veya fıstık serperek servis yapalım.

Afiyet olsun.
Selda ERCEYİŞ