Delos Tatlısı


Bir antik çağ tatlısı olan Delos Tatlısı, farklı lezzet tatmak isteyenler için güzel bir tatlı tarifi. Nihal Hanım’ın bizlerle paylaşmış olduğu bu tatlının üzeri kişinin isteğine göre bol seçeneklerden biri ile tatlandırılmaktadır. Antik çağlardan günümüze kadar gelmiş bu tatlıyı merak etmemek elde eğil doğrusu...


Sunulan bol seçeneklerden istenilen biri le süslenen bu şerbetli tatlı bir antik çağ tatlısıdır. Antik çağlardan günümüze kadar gelen ve Nihal Hanım’ın bizlerle paylaşmış olduğu bu tatlıyı merak etmemek elde değil doğrusu.

Malzemeler


•    1 su bardağı su
•    1 su bardağı un


Kızartmak İçin:


•    Sıvıyağ


Üzeri İçin:


•    Haşhaş tohumu, dövülmüş ceviz, kavrulup dövülmüş susam, hindistancevizi ya da yeşil Antepfıstığından birisi)
•    Bal ya da şeker şerbeti


Yapılışı


1 bardak su tencereye alınıp kaynatılır. Ateşi söndürmeden un katılarak hızla karıştırılıp pişirilir. Ocaktan alınır soğuması beklenir. Elle güzelce yoğrulur.

Yapışırsa el hafifçe unlanır. Çok az yağlanmış bir zemine hamur yayılıp merdaneyle düzleştirilir. (Yaklaşık yarım cm. kalınlığında) İstenirse kareler halinde istenirse şekilli kalıplarla kesilip sıvı yağda kızartılır.

Bir kâğıt havlunun üzerine alınıp yağının süzülmesi beklenir. Üzerine bal sürülür, hazırlanan üst malzemeler dökülüp servis tabağına alınır. Bu tatlı üzerine bal sürülerek de yapılır, şeker şerbeti dökülerek de yapılabilir

Afiyet olsun.
Nihal ERBAKAN