Cheesecake Yapmanın Püf Noktaları


Diğer adıyla peykek olarakta bilinen yemeye doyamadığımız cheesecakelerin o nefis, kalıp şeklindeki pürüzsüz kremasını tutturmak, üzerini çatlatmadan pişirmeyi başarmak zor ve uğraştırıcıdır açıkçası. İşte size işinizi kolaylaştıracak, Cheesecake yapımı hakkında bilmek istediğiniz her şey!

1.   Krem peynir ve şekeri pürüzsüz ve kremsi bir hale gelene kadar çırpmanız lazım. Çok fazla çırpmayın kremanın yapısını bozabilirsiniz.
2.   Yumurtaları teker teker eklemeli ve mikseri yavaş hızla çalıştırmalısınız. Aksi taktirde içine çok fazla hava karışmış olur ve buda kıvamını bozar.
3.   Cheesecake için krem peynir alırken su oranı daha düşük olanından alırsanız kıvamı daha iyi olur.
4.   Cheesecakeleri düşük ısıda uzun süreli olarak pişirmelisiniz.
5.   Cheesecakelerinizin fırından çıktıktan sonra çatlamasını istemiyorsanız fırını kapattıktan sonra kapağını açın ve fırının içinde soğumasını sağlayın.
6.   Cheesecake’in çatlamasını ve üzerinin fazla koyulaşmasını istemiyorsanız cheesecake kalıbınızdan daha büyük içi yarısına kadar sıcak su dolu bir tepsinin içine kalıbıyla birlikte koyarak pişirin.
7.   Cheesecake hazırlarken un kullanmayınız. Aksi taktirde daha kekimsi bir dokuya sahip olur.
8.   Cheesecake için gerekli malzemelerin oda ısısında olmasına özen gösteriniz. Böylece daha iyi bir kıvam yakalayabilirsiniz.
9.   Cheesecake hazırlarken kelepçeli kalıp kullanırsanız daha rahat çıkarabilirsiniz.
10.  Peykeki dilimleyeceğiniz bıçağı sıcak su dolu bir kabta bir kaç dakika bekletin ve temiz bir  havluyla kurutun. Böylece daha pürüzsüz bir kesim sağlarsınız.
11.  Cheesecake’in ideal lezzeti için bir gün buzdolabında beklettikten sonra servis etmeniz gerekmektedir.