Cevizli İncir Tatlısı


Son zamanlarda havaların değişmesi nedeniyle sizde benim gibi kendinizi yorgun hissediyorsanız ihtiyacınız olan enerjiyi kuru incir tüketerek kazanabilirsiniz. Çünkü kuru incir içeriğinde barındığı vitamin ve mineraller sayesinde vücudun direncini artırıp bol enerji veriyor... Tabi bu lezzeti tek tek tüketebileceğiniz gibi Birsel Hanım’ın hazırladığı bu nefis tatlısını hazırlayarak da tüketebilirsiniz.


Son zamanlarda hava değişimi yüzünden sizde benim gibi yorgun düştüyseniz kuru incir tüketerek ihtiyacınız olan enerjiye kavuşailirsiniz. Çünkü zengin vitamin ve mineral kaynağı olan kuru incir vücut direncini artırıyor ve vücuda bol enerji veriyor. Tabi bu lezzeti tek tek tüketebileceğiniz gibi Birsel Hanım’ın hazırladığı bu nefis tatlısını hazırlayarakda tüketebilirsiniz.

Malzemeler
•    20-25 adet kuru incir
•    1 avuç ceviz içi (dövülmemiş)
•    1 çay bardağı toz şeker
•    1,5 çay bardağı su


Yapılışı
İncirler ılık suda yarım saat kadar bekletilip, yumuşatılır. Sap kısımları kesilip, içi ceviz ile dodurulur ve kapaklı bir tavaya dizilir. Üzerine şeker serpilir, su eklenir. En kısık ocakta, incirler iyice yumuşayıp, şekeri de koyulaşana kadar (yaklaşık 20-25 dakika) pişirilir. Soğuyunca üzerine tarçın, toz fıstık serpilerek servis yapılır.

Afiyet olsun.
Birsel TÜRKMEN