Cevizli Güllaç Gül Tatlısı

Cevizli Güllaç Gül Tatlısı nasıl yapılır? Cevizli Güllaç Gül Tatlısı tarifi için kullanılan malzemeler ile Cevizli Güllaç Gül Tatlısı yapılışını İsmi hanımın gönderdiği tarifte bulabilirsiniz. Cevizli Güllaç Gül Tatlısı, ramazan ayının vazgeçilmezi ve iftar sofralarımızın baş tacını bu tarifle yaptığınızda sevdikleriniz çok beğenecek!

  • 1 paket güllaç
  • 1 litre süt
  • 2 su bardağı şeker
  • 1 yemek kaşığı gül suyu

İçi için:   

  • Ceviz içi

Üzeri için: 

  • Ceviz içi, nar veya toz antep fıstığı


Özellikle de Ramazan sofralarının vazgeçilmez lezzeti olarak bildiğimiz geleneksel Türk tatlısı güllaç, ismini içine gül suyu katılmasından alıyor. ‘Güllü aş’ zamanla güllaca dönüşürken, Osmanlı sultanlarının da sofralarından eksik etmediği bu hafif tatlı, hem albenisiyle hemde içeriğiyle dikkat çekiyor.

Cevizli Güllaç Gül Tatlısının yapılışına başlayalım. Tenceremizin içerisine şeker, süt ve gülsuyunu koyarak kaynatalım. Cevizli Güllaç Gül Tatlısını yapacağımız tepsimize hazırladığımız sütten 1-2 kepçe kadar atalım. Güllaç yapraklarımızı sütle iyice ıslatalım ve ortasından resimdeki gibi büzerek 1 yemek kaşığı ceviz koyalım. Dört köşesinden bohçalar gibi kapatalım. Üzerini süslemek için ceviz kullanabilirsiniz. İsteğinize göre antep fıstığı tozu veya nar da kullanabilirsiniz.

Hazırladığımız Cevizli Güllaç Gül Tatlısını 2 saat beklettikten sonra servis edebiliriz.

Özellikle hafif ve sütlü bir tatlı olduğu için ramazan aylarında sık sık yapıp şeker ihtiyacımızı daha masum bir şekilde karşılayabiliriz. 

Hepinize afiyet olsun.