Çekirdek Hakkında Bilmediğiniz Büyük Yararlar: Çağımızın Hastalığının Şifası Onda!

Çekirdek ya da çiğdem yurdumuzun en sevilen alışkanlıklarından biridir. Şimdi çekirdeği - ay çekirdeğini daha da sevmemiz için harika nedenlerimiz de var! Çağımızın hastalığına şifa oluyor! İşte ay çekirdeği ile ilgili şaşırtan ayrıntılar!

Panik atak, stres, anksiyete ve depresyona karşı ay çekirdeği tüketin:

Panik atak, stres, anksiyete ve depresyona karşı ay çekirdeği tüketin:

Her gün yalnızca bir avuç kadar ay çekirdeği tüketmek, günlük olarak alınması gereken sağlıklı ve faydalı besin değerini arttırmada oldukça büyük bir öneme sahip. Çünkü ay çekirdeğinin içinde B1, B5, E ve folik asit mevcut, bunun yanı sıra oldukça önemli minerallerden olan bakır, magnezyum, selenyum ve fosfor bakımından da çok zengin...


Günümüzde oldukça fazla görülen depresyona ise çok iyi geliyor. Panik atak tedavisi sırasında tüketilmesi gereken besinler arasında oldukça fazla tavsiye ediliyor. Bilhassa E vitamini açısından kuvvetli olduğundan ay çekirdeği bunun yanında, oldukça güçlü bir antioksidandır.


Ay çekirdeğinde mevcut olan öteki maddeler arasında triptofan ve kolin de bulunmaktadır. Bunun yanı sıra balkabağı çekirdeğinde de mevcut olan triptofan; stres, anksiyete ve depresyonun azaltılmasına yardımcı olur. Kolin ise bilhassa hafızanın iyileştirilmesine yardımcı olarak beyin fonksiyonlarının artmasına destek olabilir. Bitkisel, vitamin ve mineraller bakımından harika bir karışım olan ay çekirdekleri çok besleyici bir yiyecek olarak sağlıklı besinlerin içinde yerini alıyor.