Çay Demleme Şampiyonunu: Hemen Herkes Çay Demlerken Bu Hatayı Yapıyor!

Yurdumuzun milli içeceği olan ve çok sevilen çayı, çay şampiyonu olan Gülhanım Delihasan'a sorduk. O da bize hemen hepimizin çay demlerken aynı hatayı yaptığını söyledi. Bakın çay demlerken yapılan hatalar neler, çay nasıl demlenir..

Çayı şimdiye kadar aslında hep yanlış mı demledik? İşte cevabı!


Sizi

Sizi "En İyi Çay Demleme ve Sunum" yarışmasında birinci olan Gülhanım Delihasan ile tanıştıralım:

Gülhanım Delihasan'a göre lezzeti tam bir çayın sırrı değişik bir demleme tekniğinde saklı:
Çay porselen veya bakır demlikte denlenmelidir: Rize Ticaret Borsası'nın her yıl düzenlemiş olduğu "En İyi Çay Demleme Yarışması"nın bu yıl ki galibi Gülhanım Delihasan oldu. Çayın tadını ve kendine has aromasının en iyi hissedilebileceği porselen ya da bakır demlikte demlenmesi gerektiğini dile getiren Gülhanım Hanım'a göre çayı her birimiz aslında yıllardır yanlış demliyormuşuz.


Çay demleme şampiyonu: Çayı en lezzetli şekilde demlemenin şaşırtıcı yöntemi!

Çay demleme şampiyonu: Çayı en lezzetli şekilde demlemenin şaşırtıcı yöntemi!

"Çay en güzel nasıl demlenir?" sorusunun yanıtını şu şekilde veriyor Gülhanım Hanım: "Alt demlikteki su kaynadıktan sonra üstteki demliğimize suyumuzu koyuyoruz. Orta boy demlikler için 5 yemek kaşığı çay ilave ediyoruz. Daha sonra alt demliğe soğuk su ilave edip, suyun kaynamasını bekliyoruz. Su kaynarken üst demlikteki çay çöker, demlenir ve kıvama gelmiş olur. 10 dakikalık bir bekleme süresinin ardından çay servis edilmeye hazır hale gelir. Bu konuyu çok karıştıranlar oluyor. Önceden demliğe koyanlar oluyor ve bu durum çayın tadını bozuyor. Bu konuya dikkat edilmesi gerekmektedir."


Türk çayının sırrı kar!

Türk çayının sırrı kar!

Gülhanım Hanım'a göre Türk çayının lezzetli olma nedeni tarladayken üstüne kar yağmasıymış. Hatırlanacağı gibi geçen yıln çay demleme birincisi olan Aytül Turan da temiz, el değmeyen karın eritilmesiyle elde edilmiş suyla demlenmiş çayın en lezzetli çay olduğunu dile getirmişti.


Bu yılın şampiyonu Gülhanım Delihasan da Türk çayı ile ilgili şunları söylüyor:

Bu yılın şampiyonu Gülhanım Delihasan da Türk çayı ile ilgili şunları söylüyor:

"Çay, karla bütün kış beslendikten sonra kesilir. Bundan sonra fabrikada geçirdiği aşamalar çok önemlidir. Fabrikalarda titizlikle işlenen çay tadı ve burukluğu ile müthiş bir tat elde eder. Rize'de yetişen çay; içeriği en zengin olan çaydır. Çay, tarladan başlayarak, fabrikasyon ve paket haline gelip dünya pazarına girene kadar adeta bir çocuk gibidir. Bir çocuğa ne kadar iyi bakarsan o kadar iyi yetişir. Çay da bir çocuk gibidir. Her aşamasında özen gösterilerek toplanması gerekir. Toprağımız çay konusunda çok bereketlidir. Çay bölgemizi geliştiriyor ve Türkiye'yi besliyor. Bu nedenle Türk çayı dünyada da rağbet görüyor."