Bulaşık Makinesine Koyulmaması Gereken 7 Şey!

Bulaşık makinesi günlük hayatta mutfakta işlerimizi kolaylaştıran oldukça önemli icatlardan. Ama bir de bulaşık makinesine koyması yasak olan ürünler var. Bulaşık makinesine kesinlikle koymamanız gereken ürünler sizlerle.

1- Alüminyum!

1- Alüminyum!

Alüminyum, bulaşık makinesine konulmayacak birinci şeylerden birisi. Tencerenin veya diğer tüm kapların renginin bozulmasının yanında sağlığımıza da zarar verecek biçimde üst tabakayı soyup üstüne bırakıyor ve biz de onu yiyoruz!


2- Demir döküm kaplar!

2- Demir döküm kaplar!

Demir tencereler veya demir kaplar çabuk oksitlenen malzemelerdir. Bulaşık makinesi bu durumu çabuklaştırır, yani demir kapları, tencereleri bulaşık makinesinde yıkamayın.


3- Emaye tencereler!

3- Emaye tencereler!

Emaye bir kaplama çeşididir, emayenin aslına bakılırsa bulaşık makinesinde yıkanması sakıncalı değil ancak emaye kaplamalar bulaşık makinesinde hızlıca yıpranır ve ömrü kısalır. Altındaki metal kaplama sağlıklı değilse ortaya çıkan metal sağlığınıza zarar verebilir..


4 – Yumuşak plastikler-

4 – Yumuşak plastikler-

Aslında kural şudur: İçine sıcak bir şey koyamıyorsanız bulaşık makinesine de koymamalısınız! Mataralar, plastik saklama kapları gibi aklınıza gelen tüm plastikler!


5 – Bıçaklar!

5 – Bıçaklar!

Bilhassa çok para ödeyerek sahip olduğunuz şef bıçakları. Aşçılar bıçaklarına çok iyi bakarlar ve bulaşık makinesine konulmasına kesinlikle izin vermezler. Bulaşık makinesinin yüksek ısısı ve uzun süren buhar programı bıçaklara zarar verir. Keskinliği giderek azalan bıçaklarınız varsa nedeni bulaşık makinesidir.


6- Termoslar

6- Termoslar

İzoleli olan kaplar, yani termoslar bulaşık makinesinde yıkanmaz!


7- Tahta kaşık kesme tahtası vs; tahta olan hiç bir mutfak eşyası bulaşık makinesine girmez.

7- Tahta kaşık kesme tahtası vs; tahta olan hiç bir mutfak eşyası bulaşık makinesine girmez.

Tahta kaşık kesme tahtası gibi tahta malzemeden yapılmış hiçbir mutfak eşyası bulaşık makinesine sokulmaz.